Mahkemeden “sevindiren” Gezi Parkı kararı

Bakanlığın itirazını değerlendiren mahkeme heyeti oy çokluğu ile yürütmeyi durdurma kararını yerinde buldu. Mahkeme, Taksim Gezi Parkı’ndaki projeye ilişkin nihai kararını 2 ay içinde verecek.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLMİŞTİ

Daha önce Gezi Parkı’ndaki çalışmalar nedeniyle Peyzaj Mimarları Odası ve Mimarlar Odası, mahkemeye itirazda bulunulmuştu. İtiraz üzerine İstanbul 6. İdare Mahkemesi, 7 Mayıs 2013 tarihinde ilk inceleme sonucu ‘telafisi mümkün olmayan zararlar doğacağı’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Oy çokluğu ile verilen bu karara üye hakim “çalışmaların durdurulmasına gerek yok” diyerek muhalefet etmişti.

BAKANLIK İTİRAZ ETTİ

Sonraki süreçte Kültür ve Turizm Bakanlığı yürütmeyi durduran bu karara itiraz etti ve savunmasını mahkemeye sundu. Bakanlığın itirazını değerlendiren mahkeme heyeti, oy çokluğu ile yürütmeyi durdurma kararını yerinde buldu. İlk kararda muhalif oy kullanan üye hakim, bu kez projenin durdurulması kararının yerinde olduğunu belirterek bakanlığın itirazının reddedilmesi yönünde oy kullandı. Ancak bu seferde ilk karara onay veren Mahkeme Başkanı, bu kez karara muhalefet etti. ‘Yürütmenin durdurulması yönündeki kararın kaldırılması’ yönünde oy kullanan başkan, bakanlığın itirazının yerinde olduğunu belirtti.

Mahkemenin Taksim Gezi Parkı’ndaki projeye ilişkin nihai kararını 2 ay içinde verecek. (Başlık dışında- Selahattin GÜNDAY İSTANBUL DHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × five =