Mali’de ağır silahlı çatışma

Gao’da bulunan BBC muhabiri çatışmaların merkez polis karakolunun yakınında başladığını ve kısa bir süre sonra yayıldığını söyledi.

Çatışmaların başlamasından bir gün önce şehrin kuzey girişinde bulunan bir kontrol noktasında bombalı intihar saldırısı düzenlenmişti.

Bu, son iki gün içinde yaşanan ikinci intihar saldırısı.

Fransız ve Mali askerlerinin iki hafta önce Gao’nun kontrolünü ele geçirmelerinin ardından, İslamcı militanlar şehirden geri çekilmişti.

Bombalı intihar saldırılarının ardından kentte alınan üst düzey güvenlik önlemleri kapsamında askeri devriyeler oluşturuldu ve kontrol noktaları kuruldu.

Fransız Haber Ajansı’nın haberine göre, Batı Afrika Tevhid ve Cihad Hareketi (Mujao) Pazar günü Mali askerlerine yapılan saldırının ve iki bombalı intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Cumartesi günü, Mujao sözcüsü Ebu Velid Sahravi “Fransa ve müttefiklerine yönelik saldırıları artırmayı amaçladıklarını” söyledi.

BBC muhabiri, Pazar günü yaşanan çatışmaların şehrin merkezindeki polis karakolunun etrafında başladığını ancak kısa bir süre sonra şehrin farklı bölgelerine yayıldığını söyledi.

Bir Mali askerinin muhabirimize verdiği bilgiye göre bazı militanlar şehre motosikletlerle girdi.

Fessy halkın evlerinden çıkmadığını ve durumun hala belirsiz olduğunu söyledi.

Ancak İslamcı militanların Gao’ya sızdıklarını ve şehirde gerilla savaşı yürüttüklerini ekledi.

Mali ve Fransa ordusundan henüz duruma ilişkin bir açıklama gelmedi. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.