Maliye’den yüzde 213’lük açığa sansür

Tarihin en büyük özelleştirmelerini yapan, bütçeyi özelleştirme ve vergilerle döndüren hükümet bütçe açığını tüm bunlara rağmen büyütmeye devam ediyor. Maliye Bakanı Şimşek geçen yıl ilk yarıda bütçede 3.1 milyar fazla varken bu yıl aynı dönemde 3.4 milyar lira açık olduğunu açıkladı. Hürriyet gazetesinden Neşe Karanfil’in haberine göre Maliye Bakanlığı da bütçe raporunda değişim oranını yayımlamadı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek bütçenin 6 ayda 3.4 milyar lira açık verdiğini açıklayarak “Geçen yıl aynı dönemde 3.1 milyar lira fazla verilmişti. Bu sene ile geçen seneyi karşılaştırmak çok doğru olmayabilir. Önemli olan hedefe göre neredeyiz” diye konuştu. Bütçe ilk yarıda fazladan açık vermeye dönünce Maliye Bakanlığı’nın her ay bütçe uygulama sonuçlarını yayımladığı rapora da sansür geldi. ‘Bütçe açığı yüzde 213 arttı’ izlenimi verilmesin diye rapordan geçen yıla göre değişim oranları çıkarıldı. Maliye yetkilileri de yüzde 213’lük oranının açık olarak nitelendirilmemesini bunun bütçedeki bozulma olarak tanımlanmasını nitelendirilebileceğini söylediler.

HEDEFİN YÜZDE 10’U

Şimşek dün düzenlediği basın toplantısında, yılın ilk 6 ayına ilişkin bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. Şimşek, 210.5 milyar liralık bütçe gelirine karşılık, 213.9 milyar lira bütçe gideri olduğunu bildirdi. Şimşek 6 ayda 3.4 milyar lira bütçe açığı verildiğini belirtti. Geçen yılın aynı döneminde 3.1 milyar lira fazla verildiğini hatırlatan Şimşek, “Geçen sene bütçe açığı 18.9 milyar liraydı. Bu sene ile geçen seneyi karşılaştırmak çok doğru olmayabilir, önemli olan hedefe göre neredeyiz? Şimdi 2014 yılı için gördüğümüz hedef 33.3 milyar lira. Şu ana kadar 3.4 milyar lira açık olduğuna göre 6 ayda yıl sonu hedefimizin yüzde 10’undayız. Dolayısıyla bütçe hedeflerimizi tutturma konusunda tereddüdümüz yok” dedi. Şimşek, bütçe giderlerinin yüksek oranda artıyor gibi gözüktüğünü, ancak yıl sonu hedefleriyle orantılı gittiğini söyledi. Şimşek, yılın ilk yarısında yıl sonu hedeflerinin yüzde 49’unun gerçekleştirilmiş olduğunu belirtti.

UZLAŞMA KALKACAK

Bazı şirketlerin fişlendiğine yönelik iddiaların sorulması üzerine Şimşek, şunları söyledi: “Hiçbir şirketimize ilişkin bizim başka türlü bir yaklaşımımız söz konusu olamaz. Bir taraftan da ‘Denetlendi, vergisi uzlaşmada silindi’ deniliyor. Bu nasıl bir ikilem, bu nasıl bir yaklaşım? Uzlaşma müessesesi 1960’tan bu yana bu ülkede var, uygulanıyor. Keşke yargı sistemimiz daha hızlı çalışsa, davalar bir iki ayda sonuçlansa da biz o zaman bu uzlaşma sistemini kaldırmaya dünden razıyız.”

‘SATMA’ HEDEFİNDE SORUN YOK
ÖZELLEŞTİRME gelirleri ve Milli Piyango İdaresine ait şans oyunları lisansının özelleştirilmesine yönelik soru üzerine Şimşek, özelleştirmeden Hazine’ye yılın ilk 6 ayında yapılan transferlerin 5 milyar 300 milyon lira olduğunu söyledi. Bu konuda yıl sonu hedefinin 6.6 milyar lira olduğuna işaret eden Şimşek, “Dolayısıyla hedefleri rahat bir şekilde gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Şimşek, yılın ikinci yarısında da termik santrallerın özelleştirme sürecinin devam edeceğini bildirdi.

MEMURA ZAM FAZLA GELDİ
MALİYE Bakanı Şimşek, son yapılan son toplu sözleşme nedeniyle enflasyon farkını almayan memurlar için umut vermedi. Yapılan toplu sözleşmenin Orta Vadeli Program hedeflerine göre 4 milyar lira ek yük getirdiğini ifade eden Şimşek, sözleşmenin bütçe açısından memur lehine olduğunu düşündüğünü, sendikanın toplu sözleşmeyi imzalarken tabandan yana tercih kullandığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.