Marquez, ‘şimdilik’ yazmayı bıraktı

Marquez, Barselona’da yayımlanan ”La Vanguardia” gazetesinde bugün yer alan özel demecinde, ”2005, hayatımda tek satır bile yazmadığım ilk yıldı. Bilgisayar karşısına oturmadım. Üstelik, bunu yapma ümidim de yok. Daha önce asla yazmayı bırakmamıştım, 2005 hayatımın hiçbir şey yazmadığım ilk yılı oldu” dedi.

Ünlü romancı, ”Her gün sabahın 9’undan öğleden sonra 3’e kadar yazardım. Bunun kollarımı sıcak tuttuğunu söylerdim. Ama aslında sabahları yapacak bir şeyim olmadığı için böyle yapıyordum” diye konuştu.

Marquez, eğer ilham gelirse yeni bir roman daha yazabileceğini belirterek, ”Eğer yarın bir roman ilhamı gelirse, sahip olduğum pratikle, sorun çıkmadan yeni bir roman daha yazabilirim. Ama insanlar içinizden geleni romana koymazsanız, bunu fark eder” dedi.

Anılarının ikinci kısmını bitirmeye çalıştığını ama muhtemelen yazamayacağını belirten Marquez, şöhretin tehlikeli olabileceğini de belirterek, ”Şöhret neredeyse hayatımı mahvediyordu. Çünkü şöhret, tıpkı güç gibi, gerçeklik duygusunu bozar, sizi yalnızlığa mahkum eder, sizi yalıtan iletişim sorunları yaratır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.