MB Başkanı Londra’dan piyasaya efelendi

Londra’da Turkish Bankers Association Birliği (TBA) tarafından Avrupa Bankasında düzenlenen bir konferansta, Türk ekonomisini anlatan Yılmaz, yaptığı yaklaşık yarım saatlik sunuşun ardından soruları yanıtladı.


Yılmaz, bir soru üzerine, “saati geri çevirmek mümkün olsa yine aynı şeyleri yapardık” derken, bütün kararlarını ellerindeki veriler ve bilgiler ışığında aldıklarını söyledi. Durmuş Yılmaz, “aynı şartlarda yine aynı adımları atardık” derken, bir başka soru üzerine cari açıkların kontrol altında tutulamaması halinde sorun olacağını bildirdi.


Yıl sonu itibariyle bugünkünden az bir cari işlem açığı olacağını söyleyen Durmuş Yılmaz, Para Kurulu’nun toplantıya çağrılmasının neyin göstergesi olduğu yolundaki bir soru üzerine, “bu Merkez Bankasının kontrolü elinde tuttuğunu gösterir. Piyasada olup-bitenleri biliyoruz, gelişmeleri yakından izliyoruz. Yaptığımız müdahale de Merkez Bankasının ekonominin direksiyonunda olduğunun ve kontrolü elinde tuttuğunun bir göstergesidir” dedi.


BUGÜNKÜ DURUM İSTİSNA…


Şimdi bir an önce normale dönmek gerektiğini de belirten Yılmaz, ekonomiyi etkileyen dış etkenler bulunduğuna dikkat çekerken, ”piyasalar sakinleşmedikçe onlarda ne olursa bizi etkiler. Bugünkü durum 2001’de yaşananla karşılaştırılamaz. Bu sadece uluslararası piyasalardaki gelişmelerin yansımasıdır. Bugünkü durumun ekonominin temel göstergeleriyle ilgisi yok” dedi.


Bir soru üzerine KKTC’nin Euro’yu benimseyeceğini zannetmediğini belirten Yılmaz, bir başka soru üzerine de Merkez Bankasının gerektikçe rezervlerini kullandığını da bildirdi. Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası olarak, banka yasası gereği enflasyondaki artışın sebepleriyle ilgili bir mektup hazırlayacaklarını, bu mektubun bir kopyasının de hükümet tarafından IMF verileceğini belirtti.


Bir konuğun son gelişmeler ışığında AB çıpasının hala yerinde olup olmadığını sorması üzerine, “AB çıpasının hala yerinde durduğuna inanıyorum ve umarım gelecekte de öyle olacak” derken, Türkiye’nin AB yolunun çok pürüzsüz olmadığını, zaman zaman kasislerle karşılaşıldığını ifade etti.


Enflasyon hedefinin bu yıl tutturulamayacağını, ancak gelecek yıl hedefe yaklaşılacağını belirten Yılmaz, toplantının ardından düzenlenen kokteylde de yabancı bankacı ve yatırımcılarla sohbet etme olanağı buldu.


Londra’daki temaslarını tamamlayan Yılmaz, New York’a geçecek ve burada yatırımcı kuruluşlarla toplantılar yapacak.


 


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.