MB kısa vadeli faiz oranlarını indirdi

Gecelik borçlanma faizi yüzde 17,25’den yüzde 16,75’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 22,25’den yüzde 21,50’ye çekildi.


Buna göre:


Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasasında saat 16.00-17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 13,25’den yüzde 12,75’e, borç verme faiz oranı ise yüzde 25,25’den yüzde 24,50’ye çekildi.


Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı da yüzde 21,25’den yüzde 20,50’ye indirildi.


Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan iktisadi faaliyete ve enflasyona ilişkin verilerin, Temmuz Enflasyon Raporunda ortaya koyulan görünümle uyumlu olduğu vurgulandı.


Açıklamada, enerji ve gıda fiyatları ile yönetilen, yönlendirilen fiyatlara ilişkin risklere rağmen güçlü parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkileriyle enflasyonun düşmeye devam etmesinin beklendiği de belirtildi.


Açıklamada şu görüşlere yer verildi:


“Kurul, faiz indirimlerinin temkinli ve ölçülü tutulduğu mevcut duruş çerçevesinde enflasyonun orta vadeli hedefe yakın gerçekleşme olasılığının yüksek olduğu değerlendirmesinde bulunmuştur.


Bundan sonraki olası faiz indiriminin zamanlaması ve miktarı küresel piyasalardaki gelişmelere, dış talebe, kamu harcamalarına ve orta vadeli enflasyon görünümünü etkileyen diğer değişkenlere bağlı olarak belirlenecektir.” 
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here