Melih Kibar hayatını kaybetti

Müzisyen Kibar’ın, Çiğdem Talu’nun sözleri üzerine yaptığı besteler, Erol Evgin tarafından icra edilmiş ve Türk halkınca çok sevilmiş ve hemen benimsenmişti. En bilinen eserleri arasında ‘İçimdeki Fırtına’, ‘İşte Öyle Bir Şey’, ‘Sevdan Olmasa’, ‘Bir de Bana Sor’ ve ‘Etme Eyleme’ (Erol Evgin), ‘Seni Seviyorum’ (Zerrin Özer), ‘Hababam Sınıfı’ (film müziği), ‘Çobanyıldızı’ (Eurovision şarkı yarışması sinyal müziği), ‘Halley’ (Eurovision yarışma şarkısı) bulunuyor.  

Kibar, tedavi görmekte olduğu Acıbadem Hastanesi Kozyatağı’nda yakalandığı bir tür cilt kanseri dolayısıyla hayatını kaybetti. Vefat eden besteci Melih Kibar’ın cenazesi, 9 Nisan Cumartesi günü Bebek Camii’ndeki namazın ardından Nakkaştepe Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

MELİH KİBAR?  
 
İstanbul’da 1951 yılında doğan Melih Kibar, 8 yaşında İstanbul Belediyesi Konservatuarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü’ne başladı.

İlk profesyonel çalışmasına 1969 yılında İstanbul Yelken Kulübü’nde başlayan Kibar, Milliyet Liselerarası Hafif Müzik Yarışması’nda, Alman Lisesi Orkestrası’yla Beste Birincisi oldu. Uzun süre Timur Selçuk’la da birlikte çalışan Kibar, 1974’te Timur Selçuk Orkestrası’nın çıkardığı albümde ilk kez 3 bestesi (Gençlik Şarkısı, Kelebek ve Panayır Günü) ile yer aldı. ‘Çoban Yıldızı’nı 1975’te Eurovision Türkiye Elemeleri için besteleyen Kibar, Çiğdem Talu ile tanışarak, bir ekip oluşturdu.

Hababam Sınıfı filmine yaptığı müzik ile Altın Portakal Film Müziği ödülünü alan Kibar, ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası Müzikali’nin de bestelerini yaptı.

‘Hep Böyle Kal’ ve ‘Söyle Canım’ 45’lik plak çalışmaları AltınPlak kazanan Kibar, 1984 yılında da Sopot’ta ‘En Başarılı Orkestra Şefi’ ödülünü aldı.

Kibar, 1986 yılında Melki Prodüksiyonu kurdu. Kibar’ın ‘Halley’ şarkısı Eurovision Türkiye birincisi ve Norveç’teki finalde de Avrupa dokuzuncusu oldu.

1987 yılında ‘Paydos’ adlı bestesi ile Eurovision Türkiye ikincisi olan Kibar, 1995’te de ‘Sev’ adlı bestesiyle Eurovision Türkiye birinciliğini aldı.

Kibar, 2000 yılında da “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” adlı oyunun müzikleri ile “Afife Jale En İyi Besteci” ödülüne layık görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.