Memura enflasyon farkı verilecek

2007 Bütçesi ile devlet memuru, sözleşmeli ve memur emekli maaşlarına yılın ilk yarısında ‘Düşük maaşlılara yüksek, yüksek maaşlılara da düşük zam’ ilkesiyle, yüzde 3 ile 4 arasında zam verildi. 


Yılın ikinci yarısında da maaşlara, aynı ilkeyle aynı oranda zam yapılması kararı alındı. 


Son yıllarda maaş zamlarının enflasyonun altında kalması halinde bunu ”Enflasyon farkı” olarak ücretlere yansıtan Hükümet, Bütçe hazırlıkları sırasında 2007 yılında da bu politikayı devam ettireceğini açıkladı. 


Bu arada enflasyon farkında dikkate alınan tüketici fiyat endeksi, Ocak-Nisan döneminde yüzde 3,6 oranında artış gösterdi. Mayıs ve Haziran enflasyonu ile bu rakamın daha da yukarılara çıkacağı ortaya çıktı. 


Maliye Bakanlığı da, mevcut gelişmeler ışığında memur, sözleşmeli ve memur emeklilerine Temmuz başında yılın ikinci yarısındaki maaş artışlarına ilave olarak ilk 6 aylık enflasyona göre, ek zam verilmesi gerekeceğini bildirdi. 


Ancak geçmiş yılların aksine bu yıl maaşlara tek oranlı zam yapılmaması, zammın kademeli tutulması, enflasyon zammında hangi oranın baz alınacağı tartışmasını da beraberinde getirecek. 


Maliye Bakanlığından bir üst düzey yetkili, 2007 Bütçesinde gelir dağılımındaki bozulmayı dikkate alarak, ”Düşük maaşlı memura yüksek, yüksek maaşlı memura da düşük zam” verdiklerine dikkat çekerek şunları kaydetti: 


”Bütçeyi hazırlarken, düşük maaşa yüksek, yüksek maaşa da düşük zam ilkesi dolayısıyla, enflasyon farkında da yüzde 4’ü baz aldık. Bütçeyi de, (Enflasyon, Haziran sonunda yüzde 4’ü aşarsa, aradaki farkı maaşlara yansıtalım) hesabına göre bağladık. Buna göre Temmuz başında açıklanacak olan enflasyon rakamı örneğin yüzde 4,5 olursa, bütün memurlara yarım puan, 5 olursa yüzde 1 zam yaparız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.