Memura yüzde 8,7 oranında artış

Bakan, kamu çalışanlarının maaşlarına 2009 yılında yıllık kümülatif yüzde 8,7 oranında artış yapılacağını bildirdi.


Başesgioğlu, toplu görüşmelerin ardından konfederasyon başkanlarıyla Başbakanlık Merkez binada yaptığı açıklamada, 15 Ağustosta başlayan toplu görüşmelerde mutabakata varıldığını, mutabakat zaptının taraflarca imzalanacağını söyledi.


Kamu çalışanlarının mevcut aylıklarında Ocak 2009'dan geçerli olmak üzere yüzde 4, Temmuz 2009'dan geçerli olmak üzere yüzde 4,5 oranında artış yapılacağını ifade eden Başesgioğlu, ayrıca, artış oranlarını enflasyonun gerisinde kalması halinde, geçmişte olduğu gibi farkın kamu çalışanlarına verileceğini kaydetti.


Başesgioğlu, geçmiş dönemlerde sendika aidatı olarak verilen ödentinin de ''Toplu Görüşme Primi'' adı altında sendikalı kamu çalışanlarına ödenmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını, bu miktarın doğrudan kamu çalışanlarının bordrosuna ilave edileceğini dile getirdi.


Başesgioğlu, ek ödeme almayan yaklaşık 1 milyon 800 bin kamu çalışanının ücretlerinde 15 gün önce 103-264 YTL arasında değişen iyileştirme yapıldığını da anımsattı.


Başesgioğlu'nun verdiği bilgilere göre, Ocak 2009'dan itibaren aile yardımı ödeneği dahil en düşük devlet memuru maaşı 1163 YTL'ye, Temmuz ayında ise 1215 YTL'ye çıkacak. Ortalama devlet memuru maaşı ise Ocak 2009'da 1414 YTL, Temmuz ayında 1478 YTL'ye ulaşacak.


''EMEKLİLER DE FAYDALANACAK''


Murat Başesgioğlu, memur emeklilerinin de memurlara yapılan iyileştirmeden faydalanacağını bildirdi. Toplu görüşmelerde konfederasyonların sendikal hak ve hürriyetler, örgütlenme, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun işleyişi açısından önemli talepleri olduğunu anımsatan Başesgioğlu, 4688 sayılı kanunla ilgili talepleri konusundaki çalışmaları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ve konfederasyonlar ile yürüteceklerini dile getirdi. Ekonomik haklar dışında kamu çalışanlarının özlük haklarını, sicil hukuklarını, tayin ve yer değiştirme haklarını ilgilendiren yaklaşık 25 konuda da tam bir mutabakata varıldığını bildiren Başesgioğlu, bunların dışında da önümüzdeki süreçte üzerinde çalışılacak, değerlendirime yapılacak konuların mutabakat metnine dahil edildiğini kaydetti. Konfederasyonlara ve toplu görüşmelerde mutabakatın sağlanmasına emeği geçen herkese teşekkür eden Başesgioğlu, ''Bu sürecin mutabakatla neticelenmesinde en büyük desteği olan Sayın Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten onun desteği ve talimatlarıyla bu mutabakat noktasına birlikte gelebildik'' diye konuştu. Başesgioğlu, bir gazetecinin, memur maaşlarına yapılan zammın maliyetini sorması üzerine, bu düzenlemeden yaklaşık 2 milyon 400 bin kamu çalışanının istifade edebileceğini belirterek, ''Aynı zamanda memur emeklilerimiz de yapılan iyileştirmeden faydalanacaklar'' dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − seven =