Metin Lokumcu’nun köyüne yeni HES

Metin Lokumcu’nun köyüne yeni HES

0
PAYLAŞ

Tepkilerin de projelerin de bitmediği HES furyasında alınan yargı kararlarına rağmen bakanlık da firmalar da geri adım atmıyor. Düzenlenen ÇED bilgilendirme toplantılarının birçoğuna yöre insanları ve köylüler olarak katılım sağlamayacaklarını açıklayan Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Gürkan, “suyumuzu, toprağımızı, köylerimizi rant hesaplarına teslim etmeyeceğiz” açıklaması yaparken, Başbakan Erdoğan’ın Hopa mitingi sırasındaki olayların ardından yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun memleketi Kemalpaşa beldesine yeni bir HES daha yapılacağı öğrenildi.

YARGI ‘HES OLMAZ’ DİYOR, FİRMALAR PES ETMİYOR

Türkiye’nin dört bir yanında halkın tepki ve protestolarına karşın pes etmeyen HES firmaları, Rize, Artvin ve Antalya’da yeni HES’ler İçin ‘ÇED toplantıları’ düzenleniyor. HES’lere karşı Derelerin Kardeşliği Platformu öncülüğünde yürütülen demokratik ve hukuksal mücadelede alınan ‘yürütmeyi durdurma ve iptal’ kararlarına karşın firmalar, yeni projeler üretmeye devam ediyor. Toplam 700 HES projesinin planlandığı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde hidroelektrik santrallere karşı sürdürülen demokratik tepki ve protestolar ile hukuk mücadelesinde alınan ‘durdurma ve iptal’ kararlarına karşın, bölgede hala HES firmaları yeni projeler yapmaya devam ettiği belirtildi. Halk tepkisi ve yargı kararları yok sayılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hemen her vadide birbiri ardına eklenen HES projelerinin önünü açıyor.

İZİNLER YENİ BAKANLIKTAN

Doğal yaşam alanlarına geri dönüşümsüz zararlar verdiği, açıklanan gerekçeli yargı kararları ve bilimsel raporlarla ortaya konulan HES projelerine karşı yurt genelinde sürdürülen tepki ve protesto eylemleri ve hukuksal mücadelede de ‘durdurma ve iptal kararları’ art arda gelmeye devam ederken; HES yapımcısı firmalar da yeni projeler geliştirmeyi sürdürüyor. Geliştirilen projeler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan verilen izinler gereği firmalar, HES yapmayı planladığı bölgelerde ‘ÇED Sürecine Halkın Katılımı ve ÇED Bilgilendirme’ toplantıları yapıyor.

İLK TOPLANTI RİZE’DE

Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, bu hafta içerisinde Rize, Artvin ve Antalya’da 4 ayrı ‘HES bilgilendirme toplantısı’ yapılacağı belirtildi.

Platformun Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Gürkan imzasıyla yapılan açıklamaya göre bölgedeki ilk bilgilendirme toplantısı Rize kent merkezi Taşlıdere (Askoroz) Deresi üzerinde, ‘Şarpa Dayanıklı Tüketim Mamulleri San. ve Tic. A.Ş.’ tarafından yapılması planlanan ve 7,453 megavat kurulu gücündeki Hamzabey Regülatörü ve HES projesi için 20 Temmuz 2011 Çarşamba günü saat:10.00’da Rize kent merkezine bağlı Hamzabey Mahallesi Hamzabey İlköğretim Okulu’nda yapılacak.

ARTVİN’DE İKİ AYRI ÇED TOPLANTISI

Açıklamaya göre bölgedeki ikinci toplantı ise Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Kapistre Çayının Sevail Deresi ve Üçırmak Deresi kolları üzerinde ‘AB Enerji Elektrik Üretim Ltd. Şti.’ tarafından yapılması planlanan 4,34 megavat kurulu gücündeki Saka I-II Regülatörü ve HES projesi için 21 Temmuz Perşembe günü saat:14.00’da Arhavi Çarmıklı Eğitim ve Kültür Vakfı Sinema Salonu’nda yapılacak.

METİN LOKUMCU’NUN KÖYÜNE YENİ HES

ÇED Yönetmeliği’nin 9. maddesi gereği, ‘ÇED Sürecine Halkın Katılımını sağlamak, proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla düzenlendiği bildirilen, ‘ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantılarının’ üçüncüsü ise yine Artvin’in Hopa ilçesine bağlı Kemalpaşa beldesinde düzenlenecek. Kemalpaşa’nın Osmaniye Deresi üzerinde ‘Güngör Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş.’ tarafından yapılması planlanan, 1,22 megavat kurulu gücündeki Osmaniye Regülatörü ve HES projesiyle ilgili toplantı 22 Temmuz 2001 Cuma günü saat:13.00’da Kemalpaşa Belediye Binası altında bulunan Lila Düğün Salonunda yapılacak.

ANTALYA GÜMÜŞDAMLA’DA DA TOPLANTI VAR

Derelerin Kardeşliği Platformu’ndan yapılan açıklamaya göre HES’lere ilişkin diğer bir ÇED Bilgilendirme toplantısı ise Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Gümüşdamla Köyü’nde düzenlenecek.Manavgat Çayı üzerinde, ‘Özgür Elektrik Üretim A.Ş.’ tarafından yapılması planlanan 36,28 megavat kurulu gücündeki Damlapınar Regülatörü ve HES projesi ile ilgili toplantının ise 25 Temmuz 2011 Pazartesi günü saat:13.00’da Antalya’nın Akseki ilçesine bağlın Gümüşdamla Köyü köy kahvehanesinde yapılacağı kaydedildi.

SUYUMUZU VE TOPRAĞIMIZI RANTA TESLİM ETMEYECEĞİZ

Derelerin Kardeşliği Paltformu Yürütme Kurulu Başkanı Gürkan, yargının kararlarına ‘yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarının yanında köylülerin ve yöre insanının yoğun tepki ve protestolarına karşın Bakanlığın HES projelerinde diretmesinin anlamsız olduğunu vurgulayarak; “Vadilerimizde adeta bir yıkım ve katliama dönüşen HES projelerinin doğal yaşam alanlarımıza vermiş olduğu geri dönüşümsüz zararlar bütün yargı kararlarında ve bilimsel raporlarla ortaya konulmasına karşın sürdürülen bu anlamsız diretmeler karşısında biz de tepkisiz kalmayacağız. HES’lere karşı mücadelemizi yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğümüz kararlılıkla devam ettireceğiz. Düzenlenen ÇED bilgilendirme toplantılarının birçoğuna yöre insanları ve köylüler olarak katılım sağlamayacağız ve projelere karşı olduğumuzu tutanaklara geçirttireceğiz. Katılımın olduğu toplantılarda ise projelerin doğal yaşam alanlarımıza vereceği geri dönüşümsüz zararları kanıtlayan belge ve bilgilerimizi ortaya koyacağız. Yüzyıllardır bizlere doğal yaşam alanı olarak yurtluk yapan suyumuzu, toprağımızı, köylerimizi rant hesaplarına teslim etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

LOKUMCU BOŞUNA MI ÖLDÜ

12 Haziran seçimleri öncesinde Hopa’daki olayların ardından yaşamını yitiren emekli öğretmen ve yaşam savunucusu Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili geçtiğimiz günlerde açıklanan otopsi raporunda, Lokumcu’nun kalp kirizi sonucu öldüğü açıklanmıştı. HES’lerin protesto edildiği Hopa olaylarının üzerinden kısa süre geçmesine rağmen Lokumcu’nun memleketi Kemalpaşa’da yeni HES projesi yaşam savunucularının tepkilerine neden oldu.

BİR CEVAP BIRAK

2 × 2 =