Bu mezarlıkta ölüm değil, yaşam var

Yusuf Yavuz, Akyokuş Türkmen Mezarlığı
Yusuf Yavuz, Akyokuş Türkmen Mezarlığı

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’nın Serik ilçesinde yaşayan Tahtacı Türkmenlerin her bayram arifesinde yaptıkları mezarlık ziyareti, zengin bir kültürü de geleceğe taşıyor…

 
Antalya’nın Serik ilçesinde yaşayan Tahtacı Türkmenler, onlarca yıldır her bayram arifesinde yakınlarının mezarlarını ziyaret ediyor.
Mersin dalları, fesleğenler ve rengârenk çiçeklerle hakka yürüyen canlarını yaşatan Serik Tahtacıları, bu köklü geleneği sürdürmek istiyorlar.
Yusuf Yavuz, Akyokuş Türkmen Mezarlığı
Yusuf Yavuz, Akyokuş Türkmen Mezarlığı

Akyokuş Türkmen Mezarlığı adıyla anılan mezarlığı ve bu anlamlı geleneği yaşatmak için dernek kuran Tahtacılar, 10 dönümü aşan mezarlığın arazisini satın alarak koruma altına almışlar. Ölümle anılan mezarların arasında yaşamın tüm renkleriyle yakınlarını ziyaret ederek bayramı karşılayan Serikli Tahtacılar, geçmişin zengin kültürel mirasını geleceğe aktarmaya kararlılar. 

Yüzlerce yıldır orman işçiliği yaparak geçimlerini sağlayan Tahtacı Türkmenler, inançları, özgün gelenekleri ve zengin kültürel değerleriyle geçmişlerini yaşatma mücadelesi veriyor. Toroslardan Kaz Dağlarına uzanan coğrafyada varlığını sürdüren Tahtacı topluluklarından biri olan Antalya- Serik Tahtacıları, geçmişte mezar yeri bulmakta sorunlar yaşayınca aralarında para toplayıp Akyokuş mevkiinde bulunan araziyi satın alarak kaybettikleri yakınlarını buraya defnetmeye başlamışlar. Araştırmacı-Yazar Ali Aksüt, Alevi inancına mensup olan Serik Tahtacılarının, Aydın’ın Germencik ilçesi Kızılcapınar (Reşadiye) köyünde bulunan Hacıemirli Ocağı’na talip olduklarını belirtiyor.

Yusuf Yavuz, Akyokuş Türkmen Mezarlığı
Yusuf Yavuz, Akyokuş Türkmen Mezarlığı
İKİ YILDIR HER GÜN KIZ KARDEŞİNİN MEZARINI ZİYARET EDİYOR
Her bayram arifesinde, sabahın erken saatlerinde Akyokuş Türkmen Mezarlığı’nın yolunu tutan Serik Tahtacıları, ellerinde mersin dalları, fesleğenler, rengârenk çiçekler ve çeşitli yiyeceklerle ölüm sessizliğine bürünen mezarlığı yaşamın tüm renkleriyle donatıyorlar. Nefesler söyleyip, Türkçe dualar okuyarak yakınlarını anan Serik Tahtacılarından biri olan Gülizar Çınar, yaklaşık iki yıl önce kaybettiği kız kardeşinin mezarını her gün ziyaret ettiğini belirterek, duygularını şöyle dile getirdi: “Burada babam, kız kardeşim ve yakınlarım yatıyor. İki yıldır her gün kız kardeşimin mezarını ziyaret ediyorum. Buraya gelip onunla konuşuyorum, dertleşiyorum. Onun sağlığında yapmayı sevdiği şeyleri yaparak onu anıyorum.
Yusuf Yavuz, Akyokuş Türkmen Mezarlığı
Yusuf Yavuz, Akyokuş Türkmen Mezarlığı

SERİK’TE ZENGİN BİR KÜLTÜR MİRASI YAŞATILIYOR

Serik Akyokuş Mezarlığı Yaptırma Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Cengiz Doğan ise, Serik Tahtacılarının kültür ve geleneklerini yaşatarak geleceğe aktarabilmek için çaba harcadıklarını dile getirdi. Yaklaşık 5 bin civarında Tahtacı Türkmen’in yaşadığı belirtilen Serik’teki Akyokuş mezarlığında sürdürülen bu anlamlı yaşam geleneğiyle Anadolu’nun zengin kültürel dokusunu da yaşatılıyor. Kimi aileler, Akyokuş Mezarlığı’ndaki ziyaretlerinin ardından bir zamanlar orman işçiliği yapan büyüklerinin onlarca kilometre uzaklıkta, dağlarda bulunan ıssız mezarlarını ziyaret etmek için yola koyuldular.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − 13 =