MHP’nin büyük kongresi başladı

MHP’nin büyük kongresi başladı

0
PAYLAŞ

Bahçeli, salona saat 10.15’te, partililer ve delegelerin alkışları arasında girdi.

Devlet Bahçeli’nin salona girişi sırasında, kurultay için hazırlanan ”Sonsuza Kadar Var Ol Türkiye” adlı marş çalındı. Partililer sık sık ”Devletin başına Devlet gelecek” şeklinde slogan attı.

Salonda, Türk bayrakları, parti bayraklarının yanı sıra Azerbaycan bayrağı da açıldı.

Kurultayın açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcısı Ali Işıklar, konuşmasında sık sık AK Parti iktidarını ve ”Demokratik Açılım” sürecini eleştirdi. MHP’nin tek başına iktidar olacağını savunan Işıklar, ”Türk milliyetçileri, bu ülkenin yok edilmesine asla müsaade etmeyecektir. Ne mutlu Türküm diyene” dedi.

Işıklar’ın divan başkanlığı teklifini oylamaya sunduğu sırada, bazı delegelerin salona girişi sırasında kısa süreli arbede yaşandı. Salondakiler, bu sırada yaşananları yuhalayarak, ”Devletin başına Devlet gelecek” sloganı attı.
Genel Başkan Bahçeli, partililer, konuklar ve delegelerin yerini almasının ardından Başkanlık Divanı oluşturuldu.
Divan başkanlığına Konya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal seçildi.
Divanın oluşturulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

SALONDAN NOTLAR

MHP 9. Olağan Büyük Kurultay’nın yapıldığı Atatürk Spor Salonu’na sabah saatlerinden itibaren partililer ve delegeler de geldi.

Salonun girişine, ”Sonsuza Kadar ‘Var Ol’ Türkiye” pankartı asılırken, erken saatlerden itibaren parti otobüsünden müzik yayını yapıldı.

İllerden gelen çok sayıda partili ve delege, sıkı güvenlik önlemleri altında salona alındı.

Kırmızı ve beyaz renklerin hakim olduğu Atatürk Spor Salonu’nda, üzerinde Alparslan Türkeş ve Devlet Bahçeli’nin resminin yer aldığı ve ”Bir Hilal Uğruna 40 yıl” yazılı dev afiş asıldı.

Kongre salonunun ortası delegeler için ayrılırken, tribünlerde basın mensupları ve partililer yer aldı.

Parti yönetimi, kurultay salonunda pankart açılmasına izin vermezken, salonu dolduranlar yalnızca Türk Bayrağı ve parti bayrakları taşıdılar.

Divan Başkanlığının yer alacağı kürsüde beyaz zemin üzerinde Atatürk’ün resmi, resmin her iki yanında da Türk bayrakları yer aldı. Ayrıca, platformun iki yanında sinevizyon ekranı kuruldu.
Salonun dışında ise kongreye giremeyenler için dev ekran kurulurken, Mehter Takımı gösteriler sundu.
Kurultayda 1500 civarında polis görev yaparken, salona gelenler kimlik ve üst kontrolü yapılarak içeri alındı.
MHP’nin 9. Olağan Büyük Kurultayı’nda, 1225 delege, Genel Başkan, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyeliklerini belirlemek üzere sandık başına gidecek.
Genel Başkan Devlet Bahçeli tekrar aday. Türkiye Tohumcular Birliği Genel Başkanı Hakkı Şafak Ses ile iş adamı Ahmet Reyiz Yılmaz da daha önce kongrede aday olacaklarını duyurmuştu.

BİR CEVAP BIRAK

five × five =