Milli Botanik Bahçesi de TOKİ’ye teslim edildi!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Erdoğan’ın vizyon projesi olarak açıklanan Ankara’daki Türkiye Milli Botanik Parkı daha resmi açılışı bile yapılmadan yapılaşmaya açıldı…
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 350 milyon lira harcayarak Ankara’da kurduğu Milli Botanik Bahçesi de TOKİ’ye teslim edildi. Geçtiğimiz Mart ayında yaklaşık 10 dekarlık alanda yüzlerce çam ağacının kesildiği Milli Botanik Bahçesi’nde TOKİ tarafından Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu için yerleşkeler inşa edileceği belirtildi. Ziraat Mühendisleri Odası’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Ülkenin dil ve tarihini koruma gibi bir misyonun sahibi olan kurumların; doğanın korunması gibi bir konuyu dikkate almaması ve duyarsızlığı, yetişmeleri ve bakımları için önemli bir masraf yapılarak emek harcanmış ağaçların kesilmesine neden olması, bir kez daha ‘tuz koktu’ dedirttirdi. Ankara’da oldukça merkezi yerlerde kendilerine ait binaları bulunan bu kurumların, başka alternatif bir alan yokmuş gibi böylesine özel bir alanda inşaata başlamaları, mevcut yerleri ile ilgili başka hesaplar mı yapılıyor sorusunu da akla getiriyor” ifadelerine yer verildi.
 
ERDOĞAN’IN VİZYON PROJESİ BAKIN NE HALE GELDİ
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Ankara’da kurulan Türkiye Milli Botanik Bahçesi, Türkiye’nin 4 binin üzerindeki endemik bitki türü için koruma, kayıt altına alma, sergileme ve yaşam alanı halinde parka dönüştürme hedefleri doğrultusunda hayata geçirildi. 2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara için açıkladığı ‘vizyon proje’lerden biri olan Milli Botanik Bahçesi’nin temeli 31 Ekim 2013 tarihinde dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Tarım Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ve bazı milletvekilleri tarafından atılmıştı.
 
BAKAN EKER AĞAÇLAR İÇİN ‘ÇOCUKLARIM GİBİ’ DEMİŞTİ
Bakan Mehdi Eker, 17 Haziran 2015 tarihinde alana ilişkin yaptığı tanıtım toplantısında, Botanik Bahçesi’nin toplam 2 bin 500 dönüm arazide kurulduğunu, bu arazinin bir kısmının Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi, bir kısmının da bakanlığa tahsisli milli emlak arazisi olduğunu belirtmişti. Arazideki ağaçların çoğunun son 10 yılda dikildiğine dikkat çekerek, “Bizzat kendi ellerimle diktim, bir nevi çocuklarım gibi” ifadesinde bulunmuştu. Bakan Eker, aynı toplantıda göreve ilk geldiği dönemde arazinin villa yapılması için kooperatiflere verilmesiyle ilgili çalışmalar yapıldığına dikkati çekerek, alanı Ankara’ya ve Türkiye’ye kazandırdığından övünçle bahsetmişti.
 
25 PERSONEL ATANDI HENÜZ HİÇ BİR FAALİYET GÖRÜNMÜYOR
Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 2’nci büyük botanik bahçesi olarak duyurulan proje için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan müdürlükte akademisyen, uzman ve idari kadrolardan oluşan yaklaşık 25 personel görevlendirildi. Ancak Türkiye Milli Botanik Bahçesi’nin resmi internet sayfasındaki ‘faaliyetler’ ve ‘araştırmalarımız’ kısmında hiç bir bilgiye yer verilmemesi dikkat çekiyor. Kurumun resmi sitesinde yer alan tek faaliyet bilgisi ise 16 Mayıs 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun yaptığı ziyarete ait notlar. Daha önce 2017’de açılacağı belirtilen botanik bahçesi, bir yıldır neredeyse unutuldu gitti.
 
MİLLİ BOTANİK BAHÇESİ TRT’DE ‘BİR DEVRİM DAHA’ DİYE TANITILMMIŞTI
Geçtiğimiz 1 Nisan tarihinde TRT’de yayınlanan Sağlıklı Yaşam programına katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Milli Botanik Bahçesi’nin en geç dört ay içinde hizmete açılacağını belirmişti. Saraçoğlu, ‘Bir devrim daha: Türkiye Milli Botanik Bahçesi’ ifadeleriyle sunulan projenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iradesiyle kurulduğunu dile getirdiği programda, “Her gelişmiş ülkede milli botanic bahçesi vardır. Buraya Anadolu’da ne kadar bitki varsa koyamayız ama her ilin kendine özgü bitkileri buraya dikilecek. Allah nasip ederse burayı en geç dört ay içinde insanlarımızın hizmetine sunacağız” ifadelerini kullanmıştı.
 
BOTANİK BAHÇESİ AÇILIŞI BİLE YAPILMADAN TOKİ’YE TESLİM EDİLDİ
Ancak 350 milyon lira harcanarak kurulan Türkiye’nin ilk Milli Botanik Bahçesi’nin arazisi daha resmi açılışı bile yapılmadan yapılaşmaya açıldı. Türkiye’nin zengin biyolojik çeşitliliğine ait türlerden önce TOKİ’nin inşaat tabelalarının yükseldiği Milli Botanik Bahçesi’nin arazisinde Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu için yeni yerleşkeler inşa edileceği kaydedildi.
 
TÜRK TARİH KURUMU VE TÜRK DİL KURUMU İÇİN BİNALAR İNŞA EDİLECEK
Türkiye Milli Botanik Bahçesi’nin yapılaşmaya açılmasına tepki gösteren Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. ZMO’nun açıklamasında şöyle denildi: “Türkiye Milli Botanik Bahçesi içerisinde 10 dönümlük bir alandaki, Bakan Eker’in ‘çocuklarım’ dediği 10 yaşından büyük binlerce çam ağacı, geçtiğimiz Mart ayında hiçbir açıklama yapılmaksızın kesilmişti. Ağaçların niçin kesildiği, alanda inşaat faaliyetleri başlayınca ortaya çıktı. İnşaata ilişkin tanıtım tabelasında, alanda Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu yerleşkesi yapılacağı bilgisi yer alıyor.
 
‘TDK VE TTK ARSALARI ÜZERİNDE BAŞKA HESAPLAR MI VAR?’
Ülkenin dil ve tarihini koruma gibi bir misyonun sahibi olan kurumların doğanın korunması gibi bir konuyu dikkate almaması ve duyarsızlığı, yetişmeleri ve bakımları için önemli bir masraf yapılarak emek harcanmış ağaçların kesilmesine neden olması, bir kez daha ‘tuz koktu’ dedirttirdi. Ankara’da oldukça merkezi yerlerde kendilerine ait binaları bulunan bu kurumların, başka alternatif bir alan yokmuş gibi böylesine özel bir alanda inşaata başlamaları, mevcut yerleri ile ilgili başka hesaplar mı yapılıyor sorusunu da akla getiriyor. İşin içinde TOKİ olunca, TOKİ’nin söz konusu kurumların kıymetli arsalarının karşılığı olarak, bu kurumlara hizmet binası yaptığı kolayca tahmin edilebiliyor.” 
 
MİLLİ BOTANİK BAHÇESİ’NE HİZMET BİNASI YAPILIYOR
Türkiye Milli Botanik Bahçesi’ gibi iddialı bir projenin, hizmet binası yapılarak alansal bütünlüğünü bozacak girişim nedeniyle ağaçların kesilmesinin yanında alanın sınırlanması için yapımı iki yıl önce tamamlanan ve yüzbinlerce liraya mal olan çevre duvarlarının da yıkıldığına dikkat çekilen ZMO açıklamasında, “Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle, yapılan her harcama için aşırı titiz olunması gerekirken, kamu kaynağının bu şekilde israf edilmesi, görenlerin vicdanlarını sızlatan, konunun bir başka boyutu oldu” görüşüne yer verildi.    
 
Önceki haberİngiltere ülkede yaşayan AB vatandaşları için Brexit sonrası planını açıkladı
Sonraki haberTürkiye, ILO’da zor durumda. Farkında mıyız?
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.