Milli Park’a hayır diyen hükümet, Millet Bahçesinde ısrarlı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – AKP’nin millet bahçesi yapmakta ısrar ettiği Salda Gölü’nün milli park yapılması için 6 yıl önce kendi bakanlığının hazırladığı teklifin işleme konulmadığı ortaya çıktı…

TOKİ tarafından millet bahçesi yapılması planlanan Salda Gölü’nün milli park ilan edilmesi için 2013’te DKMP Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan tescil başvurusunun işleme konulmadığı ortaya çıktı. Burdur’da bulunan DKMP 6. Bölge Müdürlüğü, Salda Gölü’nün korunması amacıyla çevresindeki yerleşimleri de kapsayacak şekilde 28 bin hektarlık alanın milli park ilan edilmesi için rapor hazırladı. Alanın kaynak değerleriyle birlikte doğayı bozmadan yapılabilecek ekoturizm faaliyetlerini de içeren milli park teklifi raporu 16 Ağustos 2013’te dönemin Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı DKMP Genel Müdürlüğü’ne sunuldu. Yasa gereği sit alanı ve milli parkların tescili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bulunurken, bu öneri yaklaşık 2 yıl boyunca işleme konulmadı. Mart 2015’te raporu hazırlayan kuruma yanıt veren Bakanlık, Salda Gölü’nün milli park olarak tescilinin uygun görülmediğini bildirdi.

 GÜNDEMDEKİ SALDA GÖLÜ 30 YIL ÖNCE KORUMA ALINMIŞTI AMA…

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, Türkiye’nin en güzel doğal göllerinin başında geliyor. Turkuaz rengindeki suları, beyaz kumsallarıyla son yıllarda dikkatleri üzerine çeken Salda Gölü 1989 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edildi. Ancak doğal sit alanı statüsünde 1992 yılında yapılan değişiklikle göl çevresindeki bazı alanlar 2. derece sit alanına düşürüldü.

 HÜKÜMET 13 YIL ÖNCE TURİZM MERKEZİ İLAN ETTİĞİ GÖLÜ UNUTTU!

Salda Gölü ve çevresi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın önerisiyle, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu kapsamına alınarak 2006 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile AKP hükümeti tarafından ‘Turizm Merkezi’ ilan edildi. Göl kıyısında daha önce mesire yeri olarak belirlenen yaklaşık 12 hektarlık alan ise Temmuz 2011’de Tabiat Parkı ilan edildi. Ayrıca 110 kuş türüne ev sahipliği yapan Salda Gölü, Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği kapsamında sulak alan ilan edilerek koruma bölge sınırları belirlendi. Ancak hükümet 13 yıl önce kendi eliyle Turizm Merkezi ilan ettiği Salda Gölü’nü adeta unuttu.

 YÖNETİM VE İMAR PLANI HAZIRLANMADAN KÖTÜ KULLANIMIN ÖNÜ AÇILDI

Aradan geçen zaman içinde bütüncül bir turizm planlaması ve altyapısı oluşturulmayan Salda Gölü ve çevresin çarpık yapılaşma baskısında koruyacak bir imar planı da hazırlanmadı. Türkiye’nin en güzel gölü adeta kaderine terk edildi. Bugün “alandaki çarpıklığı düzeltiyoruz, çöp dağlarını temizliyoruz” açıklaması yapan iktidar yetkilileri ve yerel idarecilerin gözleri önünde kirletilen Salda Gölü’nü koruması gereken mevcut yasal koruma statüleri denetimsizlik ve yetki karmaşası yüzünden bir türlü hakkıyla işletilemedi.

 BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 6 YIL ÖNCE MİLLİ PARK YAPILSIN DİYE ÖNERİ SUNDU

Bu arada Salda Gölü’nün bir yandan da ziyaretçi baskısıyla karşı karşıya kalması, alanın bütüncül bir koruma şemsiyesine ihtiyacı olduğunu gösterdi. Bu amaçla Salda Gölü’nün çevresiyle birlikte kaynak değerlerini araştıran doğa koruma ekipleri, gölün milli park ilan edilmesi için çalışma başlattı. Burdur’da bulunan Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü, sorumluluk sahasındaki Salda Gölü’yle ilgili hazırladığı milli park dosyasını tescil edilmesi amacıyla 16 Ağustos 2013 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı DKMP Genel Müdürlüğü’ne gönderdi.

 ‘SALDA GÖLÜ VE ÇEVRESİ MİLLİ PARK OLARAK TESCİL EDİLSİN’

Alanın kaynak değerleriyle birlikte doğayı bozmadan yapılabilecek ekoturizm faaliyetlerini de içeren milli park teklifi raporunda, yerleşim bölgeleri ve bazı tarım alanlarının milli park dışında kalması önerilirken, göl ve çevresindeki toplam 28 bin hektarlık alanın milli park olarak tescil edilmesinin yerinde olacağı kaydedildi.

 ‘YÖRE HALKI MAĞDUR EDİLMEDEN PLANLAMA YAPILACAK’

Salda Gölü’nün milli park olarak tescil edilmesiyle ilgili öneride, alanın kaynak değerlerine de yer verilirken konuyla ilgili gerekçeler ise şöyle özetlendi:Salda Gölü ve çevresinin milli park ilan edilmesiyle küresel ölçekte öneme sahip bu alanımızın sürdürülebilir kullanım ilkesiyle planlamasını yapacağız. İlkemiz, yöre insanını mağdur etmeyecek, onların da görüşünü alarak katılımcı bir planlama modeli olacaktır. Milli park ilanıyla, yöre insanının kırsal kalkınmasını öne alan turizm faaliyetleri olacaktır. Bunun dünyada güzel örnekleri vardır. Bu yöreye hizmet gelebilmesi için burada statülü bir alana ihtiyaç vardır. Turizm alt yapısı ancak statülü bir alan sayesinde olur. 

MİLLİ PARK ÖNERİSİNİ REDDEDEN HÜKÜMET MİLLET BAHÇESİNDE ISRARLI

Yasa gereği sit alanı ve milli parkların tescili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bulunurken, Salda Gölü’nün milli park ilan edilmesiyle ilgili öneri yaklaşık 2 yıl boyunca işleme konulmadı. 9 Mart 2015’te raporu hazırlayan kuruma yanıt veren Bakanlık, Salda Gölü’nün milli park olarak tescilinin uygun görülmediğini bildirdi. Böylece Salda Gölü’nün bütüncül bir koruma şemsiyesi altında ve milli park olarak tek elden yönetimine onay vermeyen AKP hükümeti, geçtiğimiz Mart ayında çıkarılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile alanı ÖÇK ilan ederek millet bahçesi projesiyle yapılaşmanın da önünü açmış oldu.

 MİLLET BAHÇESİ PROJESİYLE GÖL KIYISI YAPILAŞACAK

Salda Gölü kıyısında yaklaşık 150 bin metrekarelik bir alanda uygulanmak istenen millet bahçesi projesi kapsamında, ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarının karşılanacağı kafeterya, restoran, kahvehane, giyinme kabinleri, mescit, tuvaletler, otopark ve yürüyüş bantları gibi ünitelerin inşa edilmesi planlanıyor. Koruma altındaki gölün kaynak değerlerini yok edecek yoğun bir yapılaşma olacağı gerekçesiyle tepkiyle karşılanan millet bahçesi projesine ilişkin ihale 31 Temmuz tarihinde TOKİ tarafından gerçekleştirilmişti. Gözler şimdi millet bahçesi projesi ve ihalesinin iptali için Yeşilovalı 5 yurttaşın açtığı davayı gören Isparta İdare Mahkemesi’nin vereceği kararda.

 

Önceki haberÇek develerini, çadırını Kaz Dağları’na kur diyorum!
Sonraki haberSusuzluk uyarısı
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.