Moskova’daki görüşme sonrası kritik açıklamalar

Moskova’da Putin ve Rus mevkidaşı ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile ortak basın açıklaması düzenledi. İki dışişleri bakanı Suriye’de işbirliğinin devam edeceği mesajını verdi. Lavrov, “Suriye’de hava sahası anlaşması yeniden olacak” açıklamasında bulundu. Tillerson da, “İki ülke arasındaki güveni yeniden sağlamak için herşeyi yapmamız gerek” dedi.

İdlib’de düzenlenen kimyasal saldırının ardından ilk kez bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Moskova’da Lavrov ile görüşen Tillerson daha sonra Rusya Devlet Başkanı Putin’le de bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki ülkenin dışişleri bakanları, ortak basın toplantısı düzenledi.

LAVROV: HAVA SAHASI ANLAŞMASI YENİDEN OLACAK

Lavrov, ABD ile Suriye’de iş birliğine devam edeceklerini belirterek, tek taraflı askıya alınan hava güvenliği anlaşmasına geri dönmeye hazır olduklarını söyledi.

Lavrov, ikili ilişkiler ve küresel konuları kapsayan detaylı ve açık bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Lavrov, ABD-Rusya ilişkilerinin en sakin döneminde olmadığına vurgu yaparak, “Eski Washington yönetiminden kalan çok sayıda problem var. Bunların çözülmesi için çaba sarf edilmesi gerekiyor. Amerika’dan karşı adım gelmesi durumunda tüm bunu yapmaya hazır olduğumuzu dile getirdik. İş birliğimizi bozma ve cepheleştirmeyi artırma çabaları olduğunu görüyoruz. Ancak tarih iki ülkenin iş birliği yaptığında bundan tüm dünyanın kazançlı çıktığını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın ABD ile mevcut tüm sorunlara rağmen her alanda yapıcı iş birliğine hazır olduğuna dikkati çeken Lavrov, “Bugünkü görüşmelere ayırdığımız zamanın boşa geçmediğini ve ABD’nin de bu yönde adımlar atacağını umut ediyoruz” dedi.

Lavrov, Tillerson ile Esad rejiminin İdlib’in Han Şeyhun beldesinde gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırısı ve ABD’nin rejime ait hava üssünü vurması konularını görüştüklerini kaydetti.

Rusya’nın, İdlib’deki kimyasal silah saldırısının kapsamlı bir şekilde araştırılması görüşünü yineleyen Lavrov, “Kimseyi suçlamak ya da korumak istemiyoruz. Olayların objektif bir şekilde araştırılması konusunda ısrar ediyoruz. BM Güvenlik Konseyi’ne olayın araştırılmasından ziyade, Şam yönetimini suçlayan karar tasarılarının sunulmasının verimli olmadığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve BM’ye kimyasal silah saldırısının yapıldığı İdlib ve uçakların havalandığı Şayrat üssünde araştırma yapılması için başvuruda bulunacaklarını vurgulayarak, “ABD’nin bunu desteklemeye hazır olduğu gördük” diye konuştu.

ABD’nin İdlib konusunda delil sunamadığını savunan Lavrov, Esad’ın kimyasal silah kullandığının araştırmalar sonucunda kanıtlanması durumunda Rusya’nın tutumunun ne olacağı yönündeki soruya, “Kahve falı bakmayla uğraşmıyoruz” cevabını verdi.

“SURİYE’DE İŞ BİRLİĞİNE DEVAM EDECEĞİZ”

ABD ile Suriye konusunda iş birliğine devam edeceklerine vurgu yapan Lavrov, “Başkan Putin, Amerika’nın terörle mücadele amacını teyit etmesi durumunda, Suriye’de hava güvenliği anlaşmasına geri dönmeye hazır olduğumuzu dile getirdi. DAEŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadele ABD ile ortak amacımız olarak kalmaya devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, ABD ile Libya, Yemen, İsrail-Filistin ve Afganistan konularında iş birliğine devam edeceklerini kaydederek, Ukrayna krizinde Minsk anlaşmasının yerine getirilmesi konusunda hemfikir olduklarını belirtti.

Görüşmede Kore Yarımadası’ndaki durumun da ele alındığını aktaran Lavrov, ABD ile BMGK’nın ilgili kararının yerine getirilmesi konusunda mutabık olduklarını söyledi.

Lavrov, Washington’dan Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalede bulunduğu konusunda açıklamalar dışında hiçbir delil ve belge görmediklerini sözlerine ekledi.

TILLERSON: SURİYE’DE REJİM 50 FARKLI YERDE KİMYASAL SİLAH KULLANDI

Tillerson, İdlib’de sivillere yönelik kimyasal silah kullanımının Beşşar Esad rejimi tarafından yapıldığına “emin” olduklarını belirterek, bu saldırının rejim tarafından yapılmış ilk kimyasal saldırı olmadığını söyledi.

Tillerson, “Esad rejiminin geçen haftaki saldırısı sadece sonuncusuydu. Daha önce de 50’den fazla farklı yerde klor bombası ve farklı kimyasal silahlar kullandılar” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Esad’a “hayvan” dediğinin hatılatılması üzerine Tillerson, “(Esad) Yaptıklarıyla bu benzetmeyi kendi kendisine söylemiş oluyor” diye konuştu.

“SURİYE’NİN İSTİKRARLI VE BÜTÜN OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ”

Lavrov’la yaptığı görüşmenin büyük bölümünde Suriye konusunu ele aldıklarını belirten Tillerson “bazı noktalarda” ortak görüşe sahip olduklarını ifade etti.

Tillerson, “İkimiz de Suriye’nin istikrarlı ve bütün olması gerektiğine inanıyoruz ve bu toprakların bizim ülkelerimize de saldırmak isteyen teröristler için güvenli yerler haline gelmesini istemiyoruz” şeklinde konuştu.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN DÜZELMESİ LAZIM”

Moskova’daki temaslarının çok verimli geçtiğini vurgulayan Tillerson, iki ülke arasında “güven sorunu” olduğunu söyledi.

Lavrov’la gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü ifade eden Tillerson, görüşmede iki ülke arasındaki sorunları ele aldıklarını anlattı.

Tillerson, “Şu andaki ABD ve Rusya ilişkileri düşük seviyede ve gelişmesi gerekiyor. Ülkelerimiz arasında ciddi bir güven sorunu var. Dünya’nın iki nükleer gücünün ilişkisi bu şekilde olmamalı” diye konuştu.

Tillerson Putin’le yaptığı görüşmede Esad’ın gelecekte Suriye’de rol alıp almayacağına ilişkin konuştuklarını bildirdi. ABD için Esad ailesinin sonuna yaklaşıldığını belirten Tillerson, şunları kaydetti:

“Rusya’nın da Esad’ın en yakın müttefiki olduğunu dile getirdik. Esad’ın uygun şartlarda ayrılması gerektiğini düşünüyoruz. Temsil ettiği çıkarlar ve gruplar, pazarlık sürecinde ve siyasal geçiş aşamasında temsil edildiklerini hissetmeliler. Bu sürecin nasıl olacağını ilerledikçe göreceğiz. Bizim gelecekteki Suriye hükümetinde Esad olmayacak. Uluslararası toplumun Esad’ı kabul edeceğini düşünmüyoruz.”

“ESAD SORUMLU TUTULABİLİR”

Tillerson, Esad rejiminin düzenlediği kimyasal silah saldırısına ilişkin daha fazla kanıtların bir araya getirildiğini ifade etti.

Toplanan kanıtlar sonrasında bazı kişilerin bundan sorumlu tutulacağına dikkati çeken Tillerson “Zaman geçtikçe daha fazla kanıtlar toplanıyor. Esad dahil olmak üzere bazı kişiler sorumlu tutulacak, bu mümkün olabilir. Bildiğiniz gibi bu çok ciddi bir suçlamadır. Bütün delillerin henüz bir araya getirildiğini söylemiyorum. Fakat zaman geçtikçe bunun mümkün olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

PUTİN, TILLERSON’U KABUL ETTİ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ı kabul ettiği bildirildi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin’in Kremlin Sarayı’nda Tillerson ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u kabul ettiğini söyledi.

Peskov, görüşmenin içeriğine dair bilgi vermedi.

Lavrov ve Tillerson, Dışişleri Bakanlığı Konuk Evi’nde yaklaşık beş saat süren bir görüşme gerçekleştirmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Suriye’ye füze saldırı düzenlemesi sonrası ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la yapmayı planladığı görüşmeyi iptal etmişti.

LAVROV-TILLERSON GÖRÜŞMESİ

Lavrov ve Tillerson, Rusya’nın başkenti Moskova’daki Dışişleri Bakanlığı Konukevi’nde görüştüler.

Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Tillerson’un ziyaretinin terörle mücadelede ortak cephe oluşturulması başta olmak üzere tüm alanlardaki işbirliği imkanlarını değerlendirmek için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

Lavrov, ABD’nin Suriye’de rejime ait hava üssünü vurmasını hukuka aykırı olarak nitelendirerek, “Bu konuyu telefonda görüştük. Rusya’dan üst düzeyli açıklamalar da yapıldı. Bu tür eylemlerin gelecekte tekrar edilmemesini önemli görüyoruz” dedi.

ABD ile karşılıklı çıkarlara saygı temelinde yapıcı işbirliği ve diyaloğa hazır olduklarını vurgulayan Lavrov, “Kolektif işbirliğine hazırız. Bu noktada sizin tutumunuzu ve gerçek niyetinizi anlamamız oldukça önemli” ifadesini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya’nın uluslararası siyasetteki tutumunun konjonktürel olaylara göre değişmediğini dile getirerek, muhataplarını “ya bizimlesin ya da bize karşı” gibi bir seçimlere zorlamadıklarını söyledi.

TILLERSON: AÇIK VE SAMİMİ BİR GÖRÜŞME UMUT EDİYORUM

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise Lavrov ile ABD-Rusya ilişkilerinin geleceği ve küresel konularda açık ve samimi bir görüşme yapmayı umut ettiğini belirtti.

Bu görüşmenin kendileri için oldukça önemli bir zamanda gerçekleştiğine dikkati çeken Tillerson, “Birbirimizin tutumunu ve bakış açılarını anlamaya çalışacağız. Görüşlerimizin ayrıştığı ve aynı olduğu konuları görüşeceğiz. Görüş ayrılıklarının nedenlerini değerlendireceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.