İmralı AKP oylarını düşürdü

İŞTE O SONUÇLAR:

Bugün yerel seçim yapılsa , AKP yüzde 38.6 , CHP 28.6 , MHP 19.8 , BDP yüzde 7.6 oy alır… Genel seçimde de tablo farklı değil. AKP’nin oyu yüzde 43’e düşmüş durumda. CHP’nin yüzde 28 , MHP’nin yüzde 18.2 , BDP’nin yüzde 8.1 oy potansiyeli var.

9 BİN 272 KİŞİYE SORULDU

İmralı görüşmeleri, yaklaşan yerel seçimler ve başkanlık sistemi tartışmaları siyasetin nabzını yükseltiyor. Peki sokaktaki vatandaş gündemdeki konular hakkında ne düşünüyor? Bu sorunun yanıtını Gezici Araştırma Şirketi’nin, Türki­e’nin 46 ilinde 23-24 Şubat tarihlerinde 9 bin 272 kişiyle yüz yüze yaptığı anket gözler önüne serdi.

HALK TÜRKİYE’NİN BÖLÜNMESİ KONUSUNDA KAYGILI

Ankete göre; AKP’nin Doğu’dan Batı’ya gittikçe ve İç Anadolu’da oy kayıpları hızla artıyor. CHP ve MHP ise İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde oy artışı yaşıyor. Ankete katılanların büyük çoğunluğu İmralı’yla görüşmelere karşı çıkıyor. Yüzde 91.4’lük kesim, Öcalan’a ev hapsine karşı, Türkiye’nin bölünmesi kaygısı da hayli yaygın…

HALK GÜL’Ü CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖRMEK İSTİYOR

Seçmenin yüzde 64.8’i, başkanlık sisteminin tek adamlığa ve otoriter yönetime fırsat vereceğini de düşünüyor. Yalnızca AKP seçmeninin yüzde 26,7’si başkanlığa karşı… “Kimi başkan görmek istersiniz?” sorusuna verilen yanıtlara göre, vatandaşın yüzde 30.2’si Cumhurbaşkanı Gül’ü istiyor. Gül’ü sırasıyla Kemal Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan, Devlet Bahçeli, Bülent Arınç ve Selahattin Demirtaş izliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.