Mısır yine karıştı: 9 ölü

Çatışmalarda 30’dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Dün hastane yetkilileri, çatışmalarda en az iki kişinin öldüğünü açıklamışlardı.

Mısır Sağlık Bakanlığı yetkilileri de, BBC’ye yaptıkları açıklamada, son 24 saat içinde Mursi yandaşı ve karşıtı gruplardan toplam 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

tıklayın Kahire Üniversitesi ve Rabia’tül Adeviyye Camii yakınında kamp kuran Muhammed Mursi yandaşları, 3 Temmuz’da düzenlenen askerî müdahaleyle devrilen cumhurbaşkanının, hâlâ ülkenin meşru lideri olduğunu söylüyor ve görevine iade edilmesini istiyor.

Mursi, 3 Temmuz’dan bu yana, hiçbir suçlama yöneltilmeden gözaltında tutuluyor. Mursi’nin nerede olduğu da açıklanmıyor.

Dün bir basın toplantısı düzenleyen Muhammed Mursi’nin ailesi orduyu ve Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el-Sisi’yi ‘Mursi’yi kaçırmakla’ suçladı.

Muhammed Mursi’nin devrilmesi ardından ilk kez bir açıklama yapan ailesi adına Şayma Mursi, “Bu kanlı darbenin lideri Abdülfettah el-Sisi ve onun darbeci ekibine karşı hem Mısır’da hem de uluslararası platformda hukukî adımlar atıyoruz” dedi.

Muhammed Mursi’nin oğlu Usame Mursi de babasının tutuklanmasının ‘demokrasinin gasbedilmesi’ olduğunu ve bu durumun Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından incelenmesini istedi.

Muhammed Mursi’nin bağlı olduğu Müslüman Kardeşler hareketi, ordunun desteğiyle iktidara gelen yeni yönetimi tanımadıklarını açıkladı

BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − 10 =