Mısır’a 1 milyar euroluk fırkateyn

Fransa Katar’a 24 adet savaş uçağı satacak Fransa Katar’a 24 adet savaş uçağı satacak…

Lorient kentinde düzenlenen teslimat törenine Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Mısır Savunma ve Askeri Sanayi Bakanı Sedki Sobhi Said Ahmed katıldı. Törende Normandie fırkateyni Mısır’a teslim edilerek “Tahya Mısr”
adını aldı.

Le Drian törende yaptığı konuşmada fırkateynin teslimatının iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini belirterek Fransa ve Mısır arasındaki işbirliğinin bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Sobhi ise fırkateynin Mısır’ın daha güvenli ve istikrarlı bir ülke olması için önemli imkan sunacağını ve Fransa ile askeri alandaki işbirliğini güçlendireceğini ifade etti.

Fransız gemicilik firması DCNS tarafından inşa edilen yaklaşık 1 milyar euro değerindeki fırkateyn için 16 Şubat’ta anlaşma imzalanmıştı.

Fırkateynin birkaç gün içinde Lorient limanından hareket etmesi ve 6 Ağustos’ta da Süveyş kanalına ulaşması bekleniyor.

Mısır’a satılan 1 milyar euro değerindeki fırkateyn için Fransa’da tören düzenlendi.

Fransa, yılbaşından bu yana Katar’a 6.3 milyar euro tutarında 24 Rafale savaş uçağı, Mısır’a 5.2 milyar euro tutarında yine 24 Rafale savaş uçağı ile bir fırkateyn satışı konusunda anlaşma sağlamıştı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, nisan ayında Fransa’ya yaptığı ziyarette 36 Rafale alma talebinde bulunmuştu.

Fransız Bakan Le Drian, mart ayında yaptığı açıklamada Fransa savunma sanayisinin geçen yıl önemli bir başarıya imza attığını ve silah ihracatının 8 milyar euroyu geçtiğini açıklamıştı. Le Drian, 2013 yılında 6.7 milyar euro olan silah ihracatının geçen yıl yüzde 16 artış gösterdiğini bildirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.