Mısır’da 3 gün ulusal yas ilan edildi

Mısır’da tüm futbol karşılaşmaları iptal edilirken ülkenin yeni seçilen parlamentosu da olağanüstü toplantıya çağırıldı.

Çok sayıda kişinin de yaralandığı olayların ardından yetkililer ölü sayısının artabileceğini açıkladı.

Olaylar El Masri ve El Ehli takımları arasındaki karşılaşmanın ardından taraftarların sahaya girmesiyle başladı.

Mısır Sağlık Bakanı Yardımcısı Hesam Şeyha olaylardan büyük üzüntü duyduklarını belirtti ve bunun ülke tarihinin en büyük futbol felaketi olduğunu söyledi

Hastane yetkilileri ölenler arasında güvenlik görevlilerinin de olduğunu belirtiyorlar.

BBC Kahire muhabiri staddaki gevşek güvenlik önlemlerinin olayların büyümesine neden olduğunu, kimi taraftarların stada bıçaklarla geldiklerini bildirdi.

Geçen yıl Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasından bu yana polisin fazla ön plana çıkmamaya gayret gösterdiği belirtiliyor.

Dün akşam çıkan olayların ardından bugün polisin şiddeti önleyememesini protesto etmek üzere gösteri yürüyüşleri yapılması planlanıyor.

Port Said’den başkent Kahire’ye getirilen yaralıları karşılamak üzere tren istasyonunda toplanan kalabalık Hüsnü Mübarek’in devrilmesi ardından ülkeyi yöneten Yüksek Askerî Konsey’i protesto eden sloganlar attı.

Polis etkisiz

Mısır’da futbol taraftarlarının şiddet eğilimi biliniyor. Özellikle ‘ultralar’ olarak bilinen El Ehli takımının taraftarları halk ayaklanması sırasında polis ve askerlerle çatışan önde gelen direnişçi gruplardandı.

Çarşamba gecesi çıkan olaylar öncesinde oynanan karşılaşma beklenmedik şekilde El Masri takımının 3-1 galibiyetiyle sonuçlandı.

Görgü tanıkları, El Ehli takımının taraftarlarının evsahibi takım aleyhine açtığı bazı pankartlar nedeniyle karşılaşma boyunca havanın gergin olduğunu belirtiyorlar.

Karşılaşmanın sona ermesiyle birlikte El Masri takımı taraftarları sahaya girerek galibiyeti kutlamaya başladı ancak daha sonra El Ehli takımının oyuncularına saldırdı.

Az sayıdaki polis saldırıları engellemeyi başaramadı.

Mısır’da futbol terörü

Mısır’ın Port Said kentinde El Ehli ve El Masri takımları arasındaki futbol karşılaşması sonrasında taraftarların sahaya girmesiyle çıkan olaylarda öok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

Yapılan seçimlerden en büyük parti olarak çıkan Müslüman Kardeşler hareketinin milletvekili Essam el-Erian, çıkan olayların sorumlusunun devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in taraftarları olduğunu iddia etti.

“Port Said’de yaşananlar, devrik rejimin kalıntılarının vermeye çalıştığı bir mesajdır ve planlı olaylardır” diyen el-Erian, ordu ve polisin, ülkedeki olağanüstü hâlin kalkmasını talep eden muhalifleri sindirmek istediğini savundu.

Port Said’deki olayların ardından Kahire’de oynanmakta olan bir başka futbol karşılaşması da hakem kararıyla tatil edildi. Bunun üzerine taraftarlar stadın bazı bölümlerini ateşe verdi.

FUTBOL STADLARINDA ÖLÜMLER

Mayıs 1964: Lima’daki Ulusal Stadyum’da oynanan Peru-Arjantin maçında çıkan olaylarda 318 kişi öldü
Haziran 1968: Buenos Aires’te River Plate-Boca Juniors karşılaşmasındaki izdihamda 70’ten fazla kişi öldü
Ocak 1971: Glasgow’da Rangers-Celtic derbisinde 66 kişi öldü
Şubat 1974: Kahire’de bir maçta 49 kişi ezilerek öldü
Ekim 1982: Moskova’da Spartak-Haarlem maçında dar ve buzlu bir çıkış merdivenindeki izdihamda 300’den fazla kişi öldü
Mayıs 1985: İngiltere’nin Bradford kentinde Bradford City-Lincoln City maçında çıkan yangında 56 kişi öldü
Mayıs 1985: Liverpool-Juventus arasındaki Avrupa Şampiyonası maçında çöken duvar nedeniyle 39 kişi öldü
Mart 1988: Katmandu’da yağan doludan kaçanların neden olduğu izdihamda 93 kişi öldü
Nisan 1989: İngiltere’nin Sheffield kentinde Liverpool-Nottingham Forest maçında 96 kişi ezilerek öldü
Ocak 1991: Güney Afrika’nın Orkney kentinde bir dostluk maçında çıkan izdihamda en az 40 kişi öldü
Ekim 1996: Guatemala City’de oynanan Guatemala-Costa Rica Dünya Kupası eleme karşılaşması öncesinde meydana gelen izdihamda 80 kişi öldü
Nisan 2001: Johannesburg kentinde Ellis Park Stadı’nda 40 kişi aşırı kalabalık nedeniyle ezilerek öldü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.