Mısır’da Sisi kazandı

Mısırlı devlet yayın organları Sisi’nin oyların yüzde 96’sından fazlasını aldığını belirtiyor.

İlgili HaberlerMısır seçimin ikinci gününe girdiMısırlı bir muhalifin gözünden devrimler ve darbelerMısırlılar yeni cumhurbaşkanını seçiyorDevamı için tıklayın
İlgili KonularMısır’da darbe ve sonrası
Ancak halkı oy kullanmaya özendirme çabalarına ve oy kullanma süresinin bir gün uzatılmasına rağmen katılımın yüzde 45’in altındakaldığı ifade ediliyor.

Müslüman Kardeşlerin destekçileri ve eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesi için Tahrir meydanında toplanan liberaller dahil birçok grup seçimi boykot etti.

Sisi, seçim öncesindeki son konuşmasında 54 milyon kayıtlı seçmenin “En az 40 milyonunun sandığa gideceğini” tahmin etmişti.

Sisi’nin seçimi büyük bir farkla kazanmasına karşın katılım oranının düşük kalmasıyla darbeye desteğin sınırlı olduğunun gözüktüğü belirtiliyor.

Müslüman Kardeşlerin tasviyesi
Emekli mareşal Sisi, geçen yıl Temmuz ayında ülkenin demokratik seçimlerle işbaşına gelen cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’yi devirmişti.

Muhammed Mursi’nin de üyesi olduğu Müslüman Kardeşler Hareketi kanlı bir şekilde tasfiye edilmişti.

Bu süreçte 1400’den fazla kişi öldü, 16 bin kişi gözaltına alındı. Dört ayrı davadan yargılanan ve suçlu bulunması halinde idam cezasına çarptırılabilececeği belirtilen Mursi de, hareketin üst düzey yetkilileriyle birlikte hapiste.

Sisi seöim öncesinde verdiği bir röportajda da Cumhurbaşkanı olursa Müslüman Kardeşleri “bitireceğini” söylemişti.

Sisi’nin tek rakibi olan Hamdin Sabahi seçimde usulsüzlükler tespit ettiklerini söyledi.

Buna rağmen Sabahi, Mısır’ın çıkarına olmayacağını söyleyerek seçimlerden çekilme çağrısına uymadı.

Askerlerin desteğindeki yönetim, Pazartesi ve Salı günü yapılan seçimlerde katılım oranını yükseltme umuduyla oy verme süresini uzatmış ve dün de oy kullanılmasına izin vermişti.

Ancak oy kullanma merkezlerine neredeyse kimsenin gitmediği görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.