Mısır’da yönetim orduda

Mısır’daki siyasi kriz askeri darbeyle sonuçlandı ve ordu yönetime el koydu.

Beklenen açıklama Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Sissi’den geldi.

Sissi, izlenecek yol haritasına ilişkin yaptığı açıklamada özetle şu ifadelere yer verdi:

“Silahlı kuvvetlerin diyalog çağrısına yanıt gelmedi. Anayasa geçici olarak askıya alındı. Teknokrat ve ulusal bir yönetim oluşturulacak.

Mısır ordusu mazlumların kanının dökülmemesi için her şeyi yapacak. Barışçıl protestolara açığız. Uzlaşmaya varıldıktan sonra seçimler yapılacak.”

MURSİ KABUL ETMEDİ
Darbe açıklamasının ardından Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan da bir açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada, Muhammed Mursi’nin söz konusu askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi. Açıklamada Mursi’nin “Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım” dediği ifade edildi.

KISA GEÇİŞ DÖNEMİ ARDINDAN SEÇİM
Mısır Haber Ajansı’nın, geçtiği bir haberde “Kısa geçiş dönemini cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimi izleyecek” ifadelerine yer verildi.

‘ARTIK CUMHURBAŞKANI DEĞİLSİN’
Mısır’da devletin sesi olarak bilinen El Ahram gazetesi ise ordunun Mursi’ye saat 20.00’de (TSİ) “Artık cumhurbaşkanı değilsin” dediğini öne sürdü.

MURSİ’YE SEYAHAT YASAĞI
Öte yandan Mısır ordusu, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler liderleri için seyahat yasağı getirdi. Çok sayıda asker ve zırhlı aracın da Mısır Başkanlık Sarayı önünde beklediği kaydedildi.

Cumhuriyet muhafızlarının da askerlere karşı, Mursi’nin bulunduğu kışlada barikat kurduğu belirtiliyor. Mursi’nin ise saray yerine muhafızların barakasında çalışmalarına devam ettiği ileri sürüldü.

‘MURSİ’NİN NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYORUZ’
Cumhurbaşkanı Mursi’nin yardımcısı yaptığı açıklamada Mursi’nin nerede olduğunu bilmediklerini ifade etti. Mursi’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “askeri darbenin yolda olduğunu” söyledi.

‘ŞİDDETE BAŞVURMAYIN’
Mursi, akşam saatlerinde halka hitaben yaptığı açıklamada “Darbeye karşı barışçıl şekilde direnin, asla şiddete başvurmayın” ifadelerini kullandı.

KOALİSYON HÜKÜMETİ ÖNERİSİ
Mursi gelişmeler öncesinde ise siyasi krizden çıkış için bir koalisyon hükümeti önerdi.

Reuters’ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mursi’nin bir uzlaşı üzerinde çalıştığı da belirtildi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada “yeni bir koalisyon hükümetinin çözümün bir parçası olabileceği” belirtildi. Açıklamada, Mursi’nin istifası ve yeniden seçim yapılması gibi muhalefet taleplerinden bahsedilmedi.

Açıklamada ayrıca “bunun ötesinde bir uzlaşma önerisi ortaya konulmayacağı” da kaydedildi. Muhalefetin isteğinin aksine Mursi’nin istifa etmeyi ise reddettiği belirtiliyor.

ORDU: HALKI CAN PAHASINA KORURUZ
Mısır’da ordunun ülkede uzlaşma sağlanması için verdiği sürenin dolmasına saatler kala Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi adına sert bir açıklama yapılmıştı. Açıklamada, “Ordu teröristler, radikaller ve budalalara karşı Mısır halkını canı pahasına korumaya hazır” denilmişti.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin “Meşruiyetimi korumak için canımı vermeye hazırım” açıklamasına ordu sert bir açıklamayla karşılık vermişti.

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi adına yapılan ve “Son Saatler” ismini taşıyan açıklamada, ordunun teröristler, radikaller ve budalalara karşı Mısır halkını canı pahasına korumaya hazır olduğu belirtilmişti.

ORDU MUHALİF LİDER BARADEY’LE GÖRÜŞTÜ
Mısır’da muhalefet lideri Muhammed el Baradey’in de, bugün Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ile görüştüğü iddia edildi. Baradey’in ordudan, kanı durdurması talebinde bulunduğu belirtildi.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı gösterilerde 30 Haziran’dan bu yana 20’den fazla kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × one =