Mısır’dan önemli Kıbrıs kararı

Rum radyosunun Mısır Haber Ajansı MENA’ya dayanarak verdiği habere göre, Mısır Şura Konseyi Yasama Komitesi, milletvekili Kalend Abdel Kader’in sunduğu yasa teklifini kabul etti. Meclis de yasayı onayladı.

Yasa tasarısı, Doğu Akdeniz havzasında yapılacak yeni sınır düzenlemeleriyle Mısır’ın doğalgaz ve petrolden elde edeceği gelirde milyarlarca dolarlık artış sağlanabileceğini öngörüyor.

Yasa teklifini hazırlayan Mısırlı milletvekili Kader, Güney Kıbrıs, İsrail ve Mısır arasında Şubat 2003’te imzalanan anlaşmanın yeni yasayla geçersiz olduğunu savundu. Kader, Mısır’ın hukuken uluslararası anlaşmalardan imzasını çekme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Mısır Şura Konseyi tarafından onaylanan yeni yasa, Türkiye’nin bölgeye üçüncü taraf olarak katılmasıyla, Kıbrıs’ın güneyinde yer alan münhasır ekonomik bölgede yeni sınırlar çizilmesini öngörüyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, 2003 yılında tek yanlı olarak, sözde münhasır ekonomik bölgesini ilan etmişti. Türkiye’nin uluslararası hukuka dayanarak, bölgedeki doğalgaz ve petrol rezervlerinde Türk tarafının da hakkı olduğunu belirterek sert tepki gösterdiği anlaşmaya, İsrail, Mısır ve Lübnan da dahil olmuştu.

Gözlemciler, Mısır’ın anlaşmadan çekilmesiyle Türkiye’nin bölgedeki varlığının daha da güçlendiği yorumunu yapıyorlar. (Selim SAYARI – ntvmsnbc)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.