Muhabirlere TSE’den standart

Buna göre, gazete muhabirleri gündem oluşturabilecek, televizyon muhabirleri kamu yararı olmadıkça cinsel saldırı mağdurlarının fotoğraf, görüntü veya kimliklerini yayınlamayacak.


Standartta muhabirlerin, “muhabir yeleği” bulundurmaları önerildi. TSE’nin televizyon ve gazete muhabirlerine getirdiği standartta, muhabirlerin doğru ve ayrıntılı haber alabilecek haber kaynaklarını, habercilikte haksız fiile konu olabilecek yaklaşımları bilmeleri istendi.


MUHABİRLER ÖZEL YAŞAMA SAYGI GÖSTERECEK


Muhabirlerin, haber kaynağının gizliliğini ve bütün haklarını korumaları, haber karşılığında menfaat gözetmemeleri, şiddeti haklı gösterici, özendirici ve kışkırtıcı nitelikteki yayınlardan kaçınmaları, çalıntı haber yayınlamamaları, iftira, hakaret, lekeleme, saptırma, manipülasyon, söylenti, dedikodu ve dayanaksız suçlamalardan kesinlikle uzak durmaları gerektiği belirtilen standartta, kaynağını bilmedikleri bilgi ve haberleri yayınlamamaları, izin verilmedikçe özel yaşamın gizliliği ilkesini ihlal etmemeleri, basın kartını sürekli yanlarında bulundurmaları, haberlerin ulusal ve uluslararası normlar itibariyle istenilen kalitede olmasını sağlamaları zorunlu hale getirildi.


Standarda göre, bir gazete muhabiri ayrıca, araştırmaya değer konuları belirleyecek ve gündem oluşturabilecek.


“MESLEKTAŞLAR ARASINDA HAKSIZ REKABET YARATILMAYACAK”


Standarda göre, bir televizyon muhabiri de, televizyon haberlerini dramatik bir bütünlük oluşturacak şekilde kaleme alacak, meslektaşlarıyla ilişkilerde haksız rekabete konu olabilecek davranışlardan kaçınacak.
Standartta, televizyon muhabirinden istenen diğer özellikler şöyle:
“-Basın meslek ilkelerine uymayı temel prensip edinecek,
-Haberde çok taraflı ve dengeli olacak,
-Farklı görüşlere eşit miktarda yer verecek,
-Gerçeklere ve doğrulara saygılı davranacak,
-Barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere çok sesliliğe ve farklılıklara saygı duyacak,
-Mesleğini reklamcılıkla, halkla ilişkilerle veya propagandacılıkla karıştırmayacak,
-Sanık, tanık veya mağdur olan 18 yaşından küçüklerin açık isimleri ve fotoğraflarını yayınlamayacak,
-Kamu yararı olmadıkça cinsel saldırı mağdurlarının fotoğraf, görüntü veya kimliklerini yayınlamayacak.”


“STAJYER ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞABİLECEK”


Standarda göre, stajyer muhabirler ise en az 4 yıllık yüksek okul veya fakülte mezunu olacak, zor şartlar altında çalışabilecek, Türkçe’yi doğru, etkili ve güzel kullanacak, haberde “5N 1K Kuralı”nı kapsayan en kısa metni oluşturabilecek, özeleştiri yapabilecek, sorumluluk alabilecek, çalışkan olacak, kendine güvenecek, seyahat edebilir durumda olacak, iyi bir ses tonuna sahip olacak (tv için), haberi yorumdan ayırt edebilme becerisine sahip olacak.


TV MUHABİRİNE YELEK


Standartta bir televizyon muhabirinin asgari araç, gereç ve donanımı şöyle: “Kamera, muhabir yeleği, objektif, ses kayıt cihazı, kalem pil, cep telefonu, kaset, bilgisayar, faks, mikrofon ve bağlantı kabloları kırtasiye malzemeleri, fotoğraf makinesi, CD, DVD, okuyucu-yazıcı, flaş disk, disket ve görev kimlik kartı.” (ANKA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.