Mursi geri adım attı

Bununla birlikte, tartışmalı anayasa taslağı için önceden planlandığı gibi 15 Aralık’ta referandum yapılacağı açıklandı.

İlgili HaberlerMısır ordusu: ‘Karanlık tünel’e izin verilmeyecekMısır’da muhalefet bugün de sokaktaMısır: Cumhurbaşkanlığının önüne barikatlar dikildi Devamı için tıklayın

22 Kasım’da yayımlanan kararname, Mursi’nin yetkilerini önemli oranda artırıyor ve kararlarına yargı denetimi yolunu kapıyordu.

“Diktatörlük” suçlamalarına hedef olan Mursi, selefi Hüsnü Mübarek’i deviren devrimi korumak ve reform yapabilmek bu yetkilere ihtiyacı olduğunu söylüyordu.

Mursi Cumartesi günü bazı partilerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıdan sonra açıklamalar yapan İsa el Eva adlı bir parti temsilcisi başkanlık kararnamesinin iptal edildiğini, ancak cumhurbaşkanının iptal etme yetkisi olmadığı için anayasa referandumunun planlandığı gibi 15 Aralık’ta yapılacağını söyledi.

Karşıtları yeni anayasa taslağının kimseye danışılmadan Meclis’e getirildiğini, düzenlemelerin siyasi özgürlükleri, kadın ve azınlık haklarını güvence altına almadığını savunuyor ve referandumun ertelenmesini istiyordu. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × two =