Müslümanlar Vali’ye taktı

GÜLSEREN TOZKOPARAK JORDAN / AÇIK GAZETE ENDONEZYA – Müslüman Örgütleri tarafından Cakarta Valisi Basuki “Ahok” Tjahaja Purnama ‘nın Kuran’a ve Allah’a hakaret ettiği iddiası ve cezalandırılması talebiyle düzenlenen ikinci yürüyüş, Endonezya’nın dört bir yanından gelen 50 bin göstericinin katılımıyla 4 Kasım Cuma günü gerçekleştirildi.

Cakarta’nın merkezinde bulunan ünlü İstiklal Camii’sinde Cuma Namazını müteakip başlayan yürürüşte güzergâh Valilik önünden geçip Başkanlık Sarayına ulaşmak şeklinde belirlenmişti.

Cakarta’nın alışveriş merkezleri dahil bir çok noktasında konuşlandırılan Milli Polis Teşkilatı, Askeriye ve devlet memurlarından oluşan 21 bin personelden 2 bini Ulusal Anıt Monas ve yürüyüş alanında bulunuyordu. Güvenlik güçlerinin silahlarını alana getirmemeleri istendi ve kullanmaları yasaklandı.

Dini örgütlerden Uyarı

Büyük yürüyüş öncesi Endonezya’nın üç büyük İslami Kuruluşu Nadhlatul Ulema -NU, Endonezya Ulema Konseyi- MUI ve Muhammadiyah ortak olarak verdikleri demeçle üyelerini, gösteri gününde kanunlara uygun olarak yürüyüş ve protestalarını yapmak, etrafa zarar vermemek konusunda uyararak, müslüman olmayanların İslam düşmanı olmadığını vurguladılar.

İslam’ın adaletsizlik, kötülük ve şehvet olmak üzere yalnızca üç düşmanı olduğunun altını çizdiler.

Bazı ofisler tatil edildi

Büyük yankı uyandıran gösteri öncesinde halka geniş çapta uyarılar yapılarak evde kalmaları ve belli bölgelere gitmemeleri öğütlendi. BM gibi bazı Uluslarası Kuruluşlar güvenlik gerekçesiyle Cuma günü elamanlarına izin verdi ve evden çalışmaları istendi. Şehirdeki yabancıların çoğu gösteri alanından çok uzak olmasına karşın çocuklarını okula göndermemeyi tercih etti.

Endonezya Polisinden örnek davranış

Cuma günü Cakarta’da yapılan yürüşte Polis tansiyonu düşürmek için özgün ve örnek bir davranış sergiledi.

Asmaul Husne ( Allah’ın 99 adı ) adını verdikleri, gösteride görev alan güvenlik ekibinde 500 başörtülü kadın polis görevlendirildi. Toplam 21 bin güvenlik görevlisi yürüyüş yaplacak olan güzergahta güvenlik saglamak amacıyla görevlendirildi.

Dini bilgisi kuvvetli 500 kadın polisin, göstericilerle aynı dinden olduklarını ve empati yaptıklarının hissettirilmesi istendi. Bu grup Başkanlık Sarayının önünde konuşlandırıldı ve çeşitli İslami örgütlerden gelen her grubun gösteri alanınına geçişinde Allahu Ekber diye bağırdı.

Polisden gelen bu sıcak karşısında Batı Java’dan gelen bir grup gösterici polise yaklaştı ve Asmaul Husne Grubu’nun Lideri Polis ile kucaklaştılar ve ekibi arkadaşca selamladılar.

Garud Büyük Camii’nin imamı Husen Mubarek kendi üyelerinden polisi selamlamalarını istedi ve hepimiz kardesiz, buraya barış getirmek için geldik. Zikir’ın amacı kalpleri barış içinde yürüyüşe hazırlamaktır” dedi.

Polis Sefi Rahman ekibine, göstericilerin düşman olmadığını ve kardes olduğunu ve yuruyuş boyunca polisin onları koruması gerektiğini öğütledi. Polisin baskıcı – bastırıcı olmaktan ziyade ikna edici yönetimi kullanmayı sectiğini ifade etti.

Farklı yerlerde konuşalandırılan kadın polisler İstiklal Camisinden cıkan ve Saraya yuruyen göstericilere susadıkları düşünülerek su ve şeker dağıttı.

Yemek Şöleni

Göstericiler içecek desteği yapan yalnızca polis olmadı. Yuruyus alanı adeta piknik alanına döndü.

Yürüyüş yapanları mutlu etmek için yiyecek içecek eksik olmadı.

İslamı Savunanlar Cephesi (İslamic Defenders Front) tarafından gösteri alanına kamyonlarla yiyecek taşındı. Yiyeceğin kimler tarafından finanse edildiği açıklanmadı.

Endonezya Müslumanlar Birliği de üyelerine plastik poşet ve paketlerde yiyecek desteği yaptı. Bir üye “ Vermek de bir tür cihattır. Bu bedava yiyecekler bu yürüyüşte azmimizi artıyor” dedi.

Cuma namazından sonra İstiklal Camii’den başlayan yuruyüş Başkanlık Sarayına kadar sürecek kısa bir mesafi kapsamasına karşın akşam saatlerine kadar devam etti.

Çöpler toplandı

Darul Quran Yatılı İmam Hatip Lisesi öğrenciler yürüyüş boyunca çöpleri topladı. Sabah Saat 10’da alana gelen öğrenciler öğlen namazından sonra İstiklal Camisi’den başlayarak çöp topladılar ve amaçlarının alanı temiz bırakmak olduğunu belirttiler.

Polislere taş ve şişe fırlatıldı

Bütün gün ılımlı giden gösterinin rengi akşam 6’dan sonra havanın da kararmasıyla biraz değişti.

Başkanlık Sarayına temsilcilerini gönderip dışarda sonucu bekleyen gösterilciler Vali Ahok’un Kuran’a hakaret dolu sözlerinden dolayı cezalandırılmasını istiyorlardı.

Liderlerinin Başkan Jokowi yerine yardımcısı Yusuf Kalla ile görüştüğünü ve kendisinin bu konunun yasalara uygun olarak takip edileceğini söylediğini öğrendikten sonra polislere taş ve su şiselerini fırlatmaya , barikatları zorlayarak saraya girmeye çalıştılar. Arbede Polis tarafından kısa sürede bastırıldı.

Diğer taraftan alanda iki polis arabası Allahu Ekber çığıkları atılarak yakıldı.

Akşam 6 da bitmesi gereken gösteri bitmeyince polisler göstericileri evlerine gitmeleri konusunda uyardı, bazıları sesizce alandan ayrıldı. Ayrılmak istemeyip saraya girmeye calısanların üstüne polis tazyikli su sıktı. Alanda ISIS bayraklarının taşındığı da basın da yerini buldu.

Gösteri hakkında tweet atan Başkan Jokowi “Proesto her vatandaşın en demoktarik hakkıdır. Gösteriye izin verilmiştir ancak zarar vermeyin ve karışıklık” yaratmayın dedi.

Cakarta Emniyet Müdürü M. Iriawan ufak tefek provakasyon ve olaya rağmen Ahok karşıtı gösterinin barış içinde, kazasız belasız sona erdiğini beyan etti.

Ahok çalıştı

Cuma günü Cakarta Merkezi aleyhine yapılan gösteriyle sarsılırken vali Ahok ‘un çalışmaya devam ettiği ve Kuzey Cakarta’da bazı denetlemelerde bulunduğu öğrenildi.

Gösteri öncesinde daha önce dilediği özrü tekrar eden Ahok tüm müslümanlardan tekrar özür diledi.

Müslümanların çoğunlukta olduğu Belitung Adası’nın Güneyinde doğduğunu ve kendisinin de bir İslam okuluna gittiğini belirten Ahok “Kuran’a hakaret gibi bir kastım kesinlikle yoktu, bunu nasıl yapabilirm ki! Benim konuşmamı içeren video görüntüleri yeniden edit edilerek ortaya tamamen başka bir içerik çıkarılmış, bu da sosyal medyada geniş ölçüde paylaşılmış. O video gerçekleri yansıtmıyor. Yanlış anlaşılan sözlerimden dolayı tüm müslümanlardan tekrar özür dilerim” demişti.

Vali Ahok Şubat ayında yapılacak Vali Seçimleri için mevcut üç adaydan birisi. Hristiyan ve Çin azınlıktan geliyor. Yolsuzluklarla mücadelede şimdiye kadar ülkenin gördüğü ender politikacılardan birisi olmasıyla bir çok kişiye tehdit unsuru oluşturuyor. Vali Ahok’un kafir olduğu ve Cakarta’ya müslüman bir vali istemiyle 3 hafta önce yine bir gösteri yapılmıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.