Naci Talat Londra’da anılacak

Naci Talat Londra’da anılacak

0
PAYLAŞ

Haringey de buluna Kıbrıs Türk Toplum Merkezi’nde yapılacak anmaya CTP üyeleri, sempatizanları ve tüm CTP dostlarının davetli olduğu açıklandı. Londra da yapılacak anma için Kibris’tan davet edilen CTP Genel Sekreteri Asım Aksoy ve örgutlenme sekreteri Ahmet Barçin’inde toplantıya katılacakları öğrenildi.

CTP Londra Dayanışma Dernegi tarafından organize edilen anma toplantisi 27 Haziran Çarsamba akşamiı19.00-21.00 saatleri arasinda KIbrıs Türk Toplum Merkezi’nde gerceklestirilecek.

NACİ TALAT?

Naci Talat Usar 10 Mart 1945’te Kibris’ta Büyükkonuk’ta doğdu. Babası polis teşkilatı mensuplarından Talat Çavuş, annesi Halide hanımdı. Beş kardeşi olan Naci Talat’ın çocukluğu babasının mesleği gereği Kıbrıs’ın birçok köyünü dolaşarak geçti. Naci Talat Usar’ın çocukluk anılarında Karpaz ve Mesarya köylerinin önemli bir yeri vardı.
İlk ve orta öğrenimini Lefkoşa’da tamamlayan Naci Talat Usar, 1962’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladı. 1963 olayları nedeni ile eğitimine ara verip Erenköy Harekatı’na katılan Naci Talat Usar 1971 yılında Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Öğrenci derneklerinin çeşitli kademelerinde görev alan Usar, Kıbrıs Türk Ulusal Öğrenci Federasyonu’nun ilk başkanlığını yaptı.

Lefkoşa’da 1972 yılında başladığı avukatlık mesleğine, milletvekili seçildiği 1976 yılında ara veren Naci Talat Usar 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nde ve 1983’te KKTC Kurucu Meclislerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin temsilcisi olarak bulundu. 20 Haziran 1976, 28 Haziran 1981, 23 Haziran 1985 tarihli seçimlerde ard arda milletvekili seçilen Usar, 6 Mayıs 1990 tarihli seçimde milletvekili seçildiği halde antidemokratik uygulamaları boykot ederek meclise girmedi.

1972 ile 1991 yılları arasında Cumhuriyetçi Toplum Partisi’nin Genel Sekreterliğini yapan Naci Talat, yaşamını Kıbrıs Türk toplumunun barış ve demokrasi mücadelesine adadı. İngilizce ve Rumca bilen Naci Talat, Kıbrıs Türk siyasi yaşamına yön veren önemli siyasetçilerin başında geldi.

Naci Talat Usar, 26 Haziran 1991’de Londra’da hayata ve mücadelesine veda etti.

BİR CEVAP BIRAK

6 − 2 =