İnadına oy kullandık!

Birleşik Krallık’taki seçmen 22 Ekim-25 Ekim arasında sandığa gitti.

Geçen 7 Haziran seçiminde yüzde 60 oy ile birinci parti olan HDP’nin bu seçimlerde yüzde 70’lere yaklaşması bekleniyor.

İngiltere’de 32 bin 519 İskoçya’da 1050 oy kullandı. 7 Haziran’da oy kullanma oranı gümrükler hariç yüzde 30.3 iken bu seçimlerde bu oranın yüzde 39.7’e çıktı. Gümrüklerdeki oy kullanım da eklenince yüzde 33.8 olan oran yüzde 45’e yaklaşması bekleniyor. Bu “Başkonsolosluk sandığı çoğu soldaki toplumun yoğun yaşadığı Kuzey Londra yerine Batı’da kurmasına rağmen inadına oy kullandık” anlamındadır. Böyle biline..

***

Prof Dr. İbrahim Sirkeci’nin göçmenler üzerine yayımladığı kitapların tanıtım resepsiyonu ve imza günü 30 Ekim 16.60-19.00 arasında Antalya Restaurant’ta olacak. Göç ve göçmenler üzerine kısa bir sohbetin de yer alacağı resepsiyona kitap dostları davetli.

Ben de gecede bulunacağım. Geceye katılma şansı olan okurlarımla iki kelam da etmek isterim hani.

***

İlkokul, 6’ncı sınıfta olan öğrenciler önümüzdeki yıl devam edecekleri ortaokulu bu ay sonuna kadar seçmek zorundalar. Aileler ikamet ettikleri belediyelerin hazırladığı formlarda 6 ortaokul listeleyecekler, söz konusu ortaokullar da kendi şartlarına (okula uzaklık, öğrencinin başarı durumu gibi) göre değerlendirip öğrencileri kabul edecek.
N7 London Academy’den öğretmen Ayça Toprak, ailelerin ortaokul seçimi ve başvuru formlarını doldururken dikkat etmeleri, gerekirse profesyonel destek almaları gerektiğini söyledi.

Ne yazık ki rüzgarın savurduğu yere sürüklendiğimizde bize sunulan hizmete razı olmuş oluyoruz. Yaşadığımız ülkenin dilini, kültürünü dağlarını nehirlerini bilmeyince böyle oluyor belki de. Bu durumda “Gerekirse profesyonel destek alın” diyen öğretmen Toprak’a kulak vermek gerekir sanırım.

***

Bir ayağımız Türkiye’de yaşıyoruz. Pek çoğumuz tatil yerine aile ziyareti için Türkiye’ye uçuyor. Bu zorunlu yolculuğumuzu havayolu şirketlerinin kötüye kullandığını düşünüyorum. Söz konusu havayolu şirketlerinin yeni satışa sundukları yaz biletlerine bir göz atın lütfen. Okulların kapandığı ve açılacağı hafta geliş gidiş 350 sterlin. 4 üyeli emekçi bir ailenin yalnızca yaz bileti gideri bütçede ciddi bir delik. El insaf…

Bana göre hava yolu şirketleri sistemi kötüye kullanıyor. Nasıl olur satışa bu rakamlarla sunulabilir? Birileri açıklasın lütfen. Ulaştırma Bakanlığı bu işe el atmalı desem, burnumuzun dibindeki Başkonsolusluk halkın haklı taleplerine kulak kabartmıyor ki, Ankara sesimizi duysa?

***

Bu yıl Açık Gazete Gecesi’ni 12 Aralık Cumartesi günü yapacağız. Bütün okurlar ve yazarların biraraya geldiği yılın yorğunluğunu attığımız bu geceyi şimdiden defterinize yazın lütfen.

Bu yıl ki gecede kendi dalında bir ekol olan Prof. Dr. Erol Parlak onur konuğu olarak sazıyla sözüyle katılacak. Ayrıca genç müzisyen dostlarım Onur Çabuk, Dursun Çan Çakın ve Bülent Demirci de Açık Gazete’yle dayanışma amacıyla sahne alacaklar.

Önceki haberSavurganlıkta sınır tanımıyor
Sonraki haberBu kez deprem vurdu
Faruk Eskioğlu
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here