Nairobi’de AVM saldırısı: 39 ölü

Silahlı saldırganlar Nairobi’de bir alışveriş merkezini hedef aldı. 39 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı yaralılar arasında Amerikan vatandaşları da olduğunu açıkladı. 2 Kanada ve Fransa vatandaşı da ölenler arasında.

Saldırganların alışveriş merkezinde bulunan bazı müşterileri rehin aldığı da gelen bilgiler arasında.

ÖLÜ TAKLİDİ YAPARAK KURTULDU
AFP muhabirlerine konuşan 18 yaşındaki Uma Ahmed ölü taklidi yaparak olay yerinden kurtulduğunu ifade etti. Ahmed yaşadıklarını, “Çığlık ve ateş sesi duydum. Aşağı katlara inmek istedim ama saldırganlar o sırada yukarı geliyordu. O sırada yaralandım ve yere yatarak ölü taklidi yaptım. Saldırgan yaklaşarak bana baktı ve sonra gitti” sözleriyle anlattı.

TWITTER’DA PAYLAŞTILAR
Saldırının sorumluluğunu El Kaide bağlantılı Eş Şabaab örgütü üstlendi. Kenya’nın Somali’deki askerlerini çekmesini isteyen örgüt alışveriş merkezini hedef alacağını daha önce duyurmuştu. Terör örgütüne ait olduğu düşünülen ‘HSM Press Office’ adlı Twitter hesabı saldırıyla eş zamanlı olarak gelişmeleri paylaştı. Twitter üzerinden “Kenyalılar, ordularının işlediği suçların intikamının alınmasına tanık oluyor” mesajını yazan hesap Twitter tarafından askıya alında.

Eş Şebaab örgütü saldırıyı düzenleyen grubun Kenya hükümetiyle pazarlığa girişmeyeceğini açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here