NATO 5 asker daha kaybetti

"Afganistan'daki yardım kuruluşları çatışmalarda yaşanan büyük artış nedeniyle, başkent Kâbil'e civarı da dahil, ülkenin daha önce güvenli kabul edilen bölgelerinde çalışamıyor." 
 
Nato'dan yapılan açıklamada dört asker ve bir sivilin, doğudaki Kunar eyaletinde yol kenarına yerleştirilen bir bombayla öldürüldüğü bildirildi.

Kunar eyaletinin Merver bölgesi valisinin Taleban militanları tarafından kaçırılmış olduğu da öğrenildi.

Host eyaletinde de bir NATO askeri öldürüldü. Ancak NATO öldürülen askerlerin hangi ülkeden olduğunu açıklamadı.

YARDIM ÖRGÜTLERİ TEHLİKEDE

Bu yılın ilk yedi ayında 19 yardım çalışanı öldürüldü; bu sayı geçen yılın tamamında öldürülenlerin sayısından daha fazla.

Bu sayı, geçen yılın tümünde öldürülenlerden daha fazla.

Açıklamada, parmaklar, geçen yıla göre yüzde 40 daha fazla hava saldırısı düzenlediği belirtilen uluslararası güçlere de yöneltildi.

Açıklamada, isyancı güçlerin saldırılarında geçen yıla kıyasla, yüzde 50 artış görüldüğü, yardım kuruluşlarının da giderek artan oranda hedef alındığı kaydedildi.

Ayrıca, Haziran ayı içinde, yardım örgütlerinin Taleban'ın 2001'de devrilmesinden bu yana, en çok sayıda saldırıya maruz kaldığı belirtildi.

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam, bu açıklamanın altında imzası bulunan örgütlerden biri. Kuruluşun danışmanlarından Matt Waldman, artan tehlikelerin, ülkedeki insani yardım faaliyetlerini tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Waldman, "Yardım kuruluşlarına karşı artan saldırılar konusunda çok önemli kaygılar olduğunu söylemek istiyorum. Çoğu, ülkenin bazı bölgelerinde güvenli bir şekilde faaliyet gösterip gösteremeyeceğini değerlendiriyor. " diye konuştu.

Waldman ayrıca, ülkedeki kuraklığın ve artan gıda fiyatlarının daha fazla yardım gerektirdiğini de kaydetti.

Oxfam yetkilisi, güvenlik durumu nedeniyle, ülkenin bir çok bölgesine yardım ulaştırılamadığını da vurguladı.

Bu arada, yardım kuruluşlarının açıklamasında, sivil ölümlerinden sadece isyancı güçlerin sorumlu olmadığı da kaydedildi. (BBC)


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here