‘Nazi gelin’ avukatının azlini istedi

Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk, 10 kişiyi öldürmekle suçlanan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün yargılandığı davanın 209. duruşması, savunma avukatı Wolfgang Heer’in talebi üzerine ertelendi.

Münih kentinde görülen NSU örgütü davasının baş sanığı Beate Zschaepe, dün yapılması planlanan 209’uncu duruşma başlamadan önce avukatlarından birinin
azlini istedi.

Zschaepe, dilekçe ile yargıç Manfred Götzl’den avukatlarından Anja Sturm’un azlini talep etti.

Yargıcın duruşmaya ara vermesi üzerine savunma avukatı Wolfgang Heer duruşmanın ertelenmesini talep etti. Duruşma avukatın talebi üzerine iptal edildi.

GEÇEN YIL AZL ETMEK İSTEMİŞTİ

Zschaepe, geçtiğimiz yıl da üç avukatını birden azl etmek istemiş ancak bu isteği ret edilmişti. Geçen yıl avukatların azli konusundaki dilekçesini hazırlayan Mannheim’lı ceza avukatı Mark Jüth’ün, Zschaepe’nin davasını üstlenmesi bekleniyor.

Öte yandan avukatların susma hakkını kullanması yolundaki taktikleriyle hiç konuşmayan Zschaepe’nin, davanın gidişatında kendisine ömür boyu hapis verileceği
korkusuna düştüğü ve konuşma isteği olasılığı yüzünden avukatlarıyla anlaşamadığı, mahkeme koridorlarında konuşulmaya başlandı.

“YAKINDA KONUŞACAK”

Davada, 2001 yılında öldürülen Abdürrahim Özüdoğru’nun ailesini temsil eden müdahil avukat Ferhat Tıkbas, “Uzun zamandır avukatlarıyla anlaşamadığı ortada.
Avukatlarını çok acık ve net şeklinde eleştirmişti. Kendisini muayene eden bilirkişi doktora ‘Ben avukatlarımdan ve onların bana öngördüğü susma stratejisinden çok yıpranıyorum ve çok rahatsız oluyorum. Üstelik avukatlarımı hata yapmasınlar diye aşırı derecede kontrol etmem gerekiyor ve bu durumda çok yıpratıyor’ diye ifadelerde bulunmuştu. Polise teslim olduğunda ‘Ben susmaya teslim olmadım’ diye ifade vermişti.

Bu ve benzeri ifadeler Zscheape’nin yakında konuşacağını düşünüyorum. Bu yeni strateji yeni bir avukatla gerçekleştireceğini istiyor diye tahmin ediyorum. Arka planda başka avukat olduğu zaten bilinmektedir. Geçmişte bu avukat iç çamaşırını bile gizlice Zscheape’ye ulaştırmış. Sturm’un yerine onunla suskunluğunu bozacaktır. Ancak mahkeme heyeti buna kolayca izin vereceğini düşünmüyorum. Davada bayağı ilerleme kaydedilmiş. 209 duruşma olmuştur. Yeni avukat dosyalar üzerine çalışması için zaman verilmesi gerekir. Bu da ancak davaya ara verilmesiyle olur. Böyle bir durumu mahkeme heyeti kabul edeceğini hiç düşünmüyorum” dedi.

NSU DAVASI

Almanya’da, 2000-2007 yıllarında 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesinde ve çok sayıda soygunda, NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.
NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011’de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.

Mahkemede, Zschaepe’nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıktan suçlanan 4 sanık daha yargılanıyor.

FOTOĞRAF: Beate Zschaepe (solda) ve Anja Sturm (sağda – sarı saçlı)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.