'New York Türk Festivali'ne ilgi yoğundu

Sabah saatlerinde başlayan festivalde Bursa-İnegöl’den gelen Mehter Takımı ve Sakarya’dan gelen yağlı güreş takımı özellikle büyük ilgi gördü.

AK Parti Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili İdris Naim Şahin, festivalde yaptığı konuşmada, Türk-Amerikan toplumunu "dostluk, barış ve kardeşlik adına" son derece önemli bir festivali düzenledikleri için kutladı.

Şahin, Türkiye’den gelip festivale katılmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirterek, "Sizlere Türkiye’den ve bütün Türk dünyasından selamlar getirdik ve gördük ki ABD’nin 51 eyaletinde yaşayan Türk insanı kendi geçmişini, coğrafyasını, geleneklerini, kültürünü unutmamış, bırakmamış" dedi.

"ABD’deki Türk insanının ve Türk sevdalılarının yalnız olmadığını" söyleyen Şahin, "Bu büyük meydan dopdulu, siz bu kıtada yalnız değilsiniz, Türkiye sizinle birlikte, sizlere 70 milyonun selamını ve sevgisini getirdim" dedi.

"Türk dostu" Brooklyn Belediye Başkanı Marty Markowitz de yaptığı konuşmada, gelecek yıl festivalin Türk-Amerikan toplumunun yoğun olarak yaşadığı Brooklyn’de yapılmasını istedi, Türk-Amerikan dostluğunun öneminden söz etti.

Ayrıca Central Park’ın festivale ayrılan bölümünde fotoğraf ve kitap sergileri, el sanatları uygulama standları, çocuklar için Hacivat-Karagöz oyunları, Türk mutfağından çeşitli örneklerin sunulduğu standlar yer aldı ve çeşitli yarışmalar ile çekilişler yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here