İngiliz bakandan ‘yabancıya iş vermeyin’ çağrısı

İngiliz bakandan ‘yabancıya iş vermeyin’ çağrısı

0
PAYLAŞ

Bakan Smith, İspanya’da bugün yapacağı bir konuşmada hükümetin İngiltere’deki işsizliği azaltma yönündeki çabalarına şirketlerden de işsiz İngilizler’e öncelik tanıyarak destek vermelerini isteyecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan aksi halde ülkedeki işsizlerin gelecek korkusunun ve bağımılılıklarının artacağı endişesine dikkat çekecek.

İstatistikler İngiltere’de geçen sene yaratılan 400.000 kişilik istihdamın yüzde doksanının İngiliz olmayan çalışanlar tarafından dolduruluduğunu ortaya koydu.

“Adil iş fırsatı”

İngiltere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı bugün Madrid’deki Toplumsal Çalışmalar Vakfı’nda yapacağı konuşmada hükümet olarak hedeflerinin İngiliz işsiz ve genç nüfusa adil koşullarda iş bulabilme fırsatı sağlayacak bir göçmenlik sistemi geliştirmek olduğunu söyleyecek.

Bu çabanın hükümetin girişimleriyle sınırlı kalamayacağını söyleyecek Bakan, işverenlerin de yurtdışından gelen çalışanlara dayalı istihdamdan vazgeçmeleri çağrısında bulunacak.

BBC siyaset muhabiri Iain Watson, çalışma bakanının mesajının İngiliz işverenleri, iktidar ortağı Liberal Demokrat Parti’yi ve önceki iktidar partisi olan İşçi Partisi’ni hedef aldığını söyledi.

İşçi Partisi döneminde uygulanan “gevşek” göçmenlik sistemi sebebiyle işverenlerin yabancı çalışanlara yöneldiği eleştirisinde buluncak bakan Smith, yabancı işçilerin yaptıkları işlerin bir kısmını İngiliz işsizlerin de yapabileceğini savunacak.

“En iyi adaylar tercih ediliyor”

BBC’ye konuşan İngiltere Ticaret Odası başkanı David Frost, işvrenlerin ülkedeki gençler arasında yaygın işsizlikten haberdar olduklarını ancak “en iyi” adayları çalıştırmayı tercih ettiklerini söyledi.

Frost, işverenlerin çalıştırmak istedikleri kişilerde aradıkları temel özelliklerin doğu Avrupa ülkelerinden gelen gençlerde bulunması sebebiyle, bu kişilerin tercih edildiğini ekledi.

BİR CEVAP BIRAK

seventeen − five =