İngiliz turiste idam cezası onaylandı

Balı Temyiz Mahkemesi sözcüsü Makassau gazetecilere hakimin kararı zamanında ve doğru verdiğini ifade etti. Aslında kararın Balı Temyiz Mahmekemesinden 2 Nisan tarihinde çıktığını bununla beraber oncelikle Balı’nın başkenti Denpasar’da savcılığa ulaşmadan yasallık kazanmadığını da sözlerine ekledi.

Karar Yerel Mahkemeye ulaştıktan sonra Temyiz Mahkemesinin kararı yasal olarak etkili olacak. Bundan sonra yerel mahkeme Sandiford’a Endonezya Yargıtay’ ına temyiz başvursu için 15 günlük süre verecek

Yargıtay’ın temyiz kararınını tekrar reddetmesinin ardından June Sandiford’un aynı mahmekemeye kararın yeniden incelenmesi için başvurma hakkı bulunmakta. Ancak bundan sonra cezanın azaltılmasına ancak ülkenin Cumhurbaşkanı karar verebiliyor.

Sandiford’un avukatı Ağus Fadıllah Pazartesi sabahı Temyiz Mahkemesinin kararına karşı henüz yeni yasal bir girişimde bulunmadıklarını bildirdi. Avukat müvekkilinin yargı sistemi ile işbirliği içinde olduğunu ve bu nedenle daha hoşgörülü bir kararı hakettiğini de sözlerine ekledi.

Sandiford geçtiğimiz Ocak ayında Denpasar Yerel Mahkemesi tarafından 4.7 kg kokaini Balı’ye kaçırmakla suçlanarak idam cezası ile yargılanmıştı.

Sandiford Mayıs 2012 de Bangök Ngurah Rai Uluslararasai havalanında bir uçuştan sonra 3 diğer ingilizin de karıştığı uyuşturucu kaçakçılığı zincirine ortak olmaktan dolayı tutuklanmış ve hakkında 15 yıl hapis cezası istenmişti.

Denpasar Yerel mahkemesi tarafından özellikle bir turizm cenneti olan Balı’nın imajını zedelemekle ve hükümetin uyuşturucuyu önleme programına balta vurmakla suçlanan 56 yasındaki Sandiford ise savunmasında uyuşturucu şebekesi tarafından çocuklarının canı yakılacağı tehdidi ile uyuşturucuyu taşımaya zorlandığını ifade etmişti.

Endonezya uyuşturucu kaçakçılığına karşı çok katı kanunları olan bir ülke ve su anda 40’ dan fazla yabancı aynı sebepten idam ile yargılanıyor.

Endonezya İngiliz Büyükelçiliği basın sözcüsü Adam Rutland karardan duydukları hayalkırıklığı ve üzüntüyü dile getirerek İngiltere’nin ölüm cezasına karşı olduğunu ve bu konu hakkındaki düşüncelerini defalarca Endonezya hükümeti yetkililerine aktardıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two + 8 =