İngiltere Afgan tutsakları doğruladı

İngiltere Afgan tutsakları doğruladı

0
PAYLAŞ

BBC’nin ulaştığı belgelere dayanarak yaptığı haberde, bu kişilerin yasal dayanak olmadan tutulduğu belirtiliyordu.

Göz altında tutulan sekiz Afganı temsil eden İngiltere’deki bir grup avukat, müvekkillerinin 14 aya kadar varan bir süreyle suçlama olmaksızın tutulduklarını söylüyor.

Avukatlar, Afganistan’daki İngiliz üslerinden Camp Bastion’daki bu uygulamayı ABD’nin Guantanamo tutukluluk merkeziyle karşılaştırıyor ve İngiltere yüksek mahkemesinden bu kişileri serbest bırakmasını talep ediyor.

İngiliz Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada Afganistan’daki gözaltıların BM mandası altında yasal olduklarını savunuyor.

Savunma Bakanı Philip Hammond da Camp Bastion üssünde 80 ila 90 kişinin tutulduğunu doğruladı.

Hammond bu kişilerin salıverilmesinin ülkedeki İngiliz askerlerini tehlikeye atacağını savundu.

İngiliz Savunma Bakanlığı, gözaltındaki kişilerin kötü muamele görecekleri kaygısıyla Afgan yetkililere teslim edilmediğini savunuyor.

Afgan Savunma Bakanlığı Sözcüsü General Sahir Azimi ise, “Bu Afgan yasalarına aykırı. Ayrıca insani değil. Tutsaklar Afgan yetkililere teslim edilmeli. Bize teslim edilmelerinden sonra konu, yasalarımıza ve uluslararası toplumla vardığımız uzlaşmalara göre ele alınacaktır” dedi.

Afganistan’daki İngiliz güçlerinin, Birleşmiş Milletler kuralları çerçevesinde şüphelileri 96 saat süresince gözaltına alma hakları bulunuyor.

Ancak, olağanüstü durumlarda şüphelilerin sorgu için daha uzun süre tutulmaları da söz konusu olabiliyor.

BBC’ye bilgi veren avukatlar ekibi ise müvekkillerinin tutulma sürelerinin 8 ila 14 ay arasında olduğunu belirtiyor. (BBC)

BİR CEVAP BIRAK

five × 4 =