İngiltere askerlerini kurtarmaya çalışıyor

Margaret Beckett, temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelişinde, Esenboğa Havaalanı’nda yaptığı açıklamada, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türk yetkililerle yapacağı görüşmelerde, 2 ülke arasındaki mevcut yapıcı ilişkiler çerçevesinde türlü konuları ele alma fırsatı bulacaklarını kaydetti.


İran tarafından karasularını ihlal ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan İngiliz askerlerinin durumuna değinen Beckett, askerlerin güvende olabilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi.


İngiliz askerlerinin nerede olduklarına dair kendilerine ayrıntılı bir bilgi ve askerlerin sağlık koşullarının yerinde görülmesi için izin verilmesi konularında İran yönetimine baskı yapmayı türlü düzeylerde sürdürdüklerini ifade eden Beckett, bu çerçevede dün gece İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştüğünü ve Londra’daki İran Büyükelçisi ile de temas kurulduğunu anlattı.


Beckett, İran tarafından karasularını ihlal etmekle suçlanan İngiliz askerlerinin, gözaltına alındıkları sırada Irak karasularında olduklarını ve Irak hükümetinin desteğiyle orada bulunduklarını belirterek, İran yönetiminin kendilerine şimdiye dek askerlerin nerede olduğuna dair tam bilgi vermediğini vurguladı.


Konuk bakan, İngiliz askerlerinin güvenli bir biçimde serbest kalmalarını sağlamak için ellerinden geleni yapmayı sürdüreceklerini yineledi.


İngiliz askerlerinin savılverilmesi için Türkiye’den herhangi bir beklentilerinin olup olmadığının sorulması üzerine de Beckett, bu konuyu önce Türk hükümetiyle görüşmesi gerektiğini, Türkiye’nin İran ile yaptıkları görüşmeleri kolaylaştırma yönünde yardımı olabilirse bundan memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.


FOTOĞRAF (Faruk Eskioğlu): İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.