İngiltere ile Fransa ‘Euro bölgesi zirvesi’nde çatıştı

Anlaşmazlık, AB liderlerinin krizin çözümü için gerekli görüldüğü takdirde AB antlaşmasında bazı değişiklikler yapılmasını görüşmelerini izliyor.

AB Başkanı Herman van Rompuy, dün sabah Brüksel’deki olağanüstü görüşmeler sonrası üye ülkelerin “sınırlı bir değişiklik olasılığını inceleyeceklerini” belirtti.

Zirveye katılan liderler krizin aşılması için hala yapılması gereken pek çok şey olduğu yönünde görüş belirtirken Herman Van Rompuy, Çarşamba günü yapılacak ikinci zirvenin sonunda bir anlaşma sağlanabileceğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı David Cameron da bir değişiklik olacaksa İngiltere’nin çıkarlarını korumak için teminat isterken Euro bölgesindeki krizi çözmek için gereken önlemler konusunda AB üyesi 27 ülkenin tamamına danışılmasını istediğini söyledi.

Çarşamba günkü toplantıya başta euro kullanan 17 ülke katılacaktı ancak şimdi tüm üyelerin katılacağı anlaşılıyor.

Cameron’ın çıkışı karşısında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, tepki gösterdi.

Çarşamba günkü görüşmelerin sadece euro kullanan ülkelerle sınırlı olması gerektiğine inanan Sarkozy, İngiltere’nin diğer Avrupalı ülkeleri hem eleştirip hem de toplantılarına katılmaya çalışmasından usandığını belirtti.

Sarkozy, “euro’dan nefret ettiğinizi söylüyor, sonra toplantılarımıza müdahale etmek istiyorsunuz” diye konuştu.

AB üyesi 27 ülke dün sabah, Yunanistan’ın borç krizi, bankalara sermaye verilmesi ve kurtarma fonunun güçlendirilmesi gibi konuları ele aldı.

Liderler, Yunanistan’ın borç krizine ”sürdürülebilir çözüm” bulma konusunda uzlaştı.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları, Yunanistan’ın 110 milyar euroluk kurtarma paketinin sekiz milyar euroluk altıncı dilimini onaylamıştı.

Avrupalı liderler İtalya’dan da 1,9 milyar euroluk borç yükünü azaltmak için daha sıkı önlemler almasını talep etti. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × five =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.