İngiltere Irak’tan çekiliyor

İngiltere Irak’tan çekiliyor

0
PAYLAŞ

Avam Kamarası’nda konuyla ilgili açıklamada bulunan Brown, en geç 31 Mayıs tarihi itibariyle İngiltere’nin Irak politikasında “radikal bir değişim” anlamına gelen adımın atılacağını ve bu tarihten sonra İngiliz askerlerinin bölgeden hızla çekileceğini duyurdu.


Dün de Irak’ta bulunduğu sırada İngiliz askerlerine aynı açıklamayı yapan Brown, muhalefet partilerinden gelen, Irak savaşının gerekçesi, planlaması ve harekatın başlamasından sonra yaşananlarla ilgili kapsamlı soruşturma açılması talebini ise reddetti.


Brown, bu konunun ancak İngiliz askerlerinin tümüyle Irak’tan çekilmesinden sonra ele alınabileceğini belirtti. Brown, şu anda ülke olarak bu konuyu tartışma noktasında bulunmadıklarını, bu nedenle böyle bir konuyu tartışma konusu yapmanın doğru olmayacağını ifade etti.


İngiliz basını, İngiltere’nin tümüyle çekilmesinin ardından da Irak’ın güneyinde 400’e yakın askerinin kalacağını ve bu küçük gücün Irak donanmasına yardımcı olacağını belirtiyor. İngiltere’nin Irak’ta 4100 askeri bulunuyor.

BİR CEVAP BIRAK

nineteen − nine =