İngiltere kaçaklara savaş açtı

İçişleri Bakanı Theresa May, ev sahiplerinin de kiracılardan yasal oturum konumlarını sorgulayacağı tasarının 2015’den önce pilot bir bölgede uygulanacağını söyledi. Yeni yasa tasarısı, göçmenlerin itiraz hakkına sahip olma temel haklarını rafa kaldırarak, yasal oturumu olmayanların banka hesabı açmasından ulusal sağlık sisteminden yararlanmasına kadar yaşamın pek çok alanında kısıtlamalar getiriyor.

İçişleri Bakanlığı geçen hafta, yasal oturumu olmayanların İngiltere’de sürücü ehliyeti için başvuramayacağını da açıkladı. Ayrıca DVLA’e vizesini aşan sürücülerin ehliyetlerini iptal hakkı da tanıyor. İşçi Partisi ise uygulamaya karşı tepki göstererek hükümetin sınırları koruma beceriksizliğini bu tür ayrımcı ve göçmen karşıtı yasalarla örtmeye çalıştığını açıkladı. Nisan 2014’te yürürlüğe girmesi beklenen tasarı, İngiltere’de suç işleyen yabancı suçluların, “ülkelerinde ölüm cezası gibi yaşamsal tehditler yoksa” ilk duruşmadan sonra sınır dışı edilmesini de kapsıyor.

Yabancı öğrenci gibi geçici göçmenler de ulusal sağlık sisteminden (NHS) geçici de olsa yararlanabilmeleri için “katkı payı” ödemeleri gerekecek. Bankacıların tüm mudilerin yasal oturum konumlarını kontrol etmesi zorunlu kılınıyor. İçişleri Bakanlığı da on binlerce kaçak göçmenin verilerini oluşturacak.

Tasarının kaçakları önleme konusunda başarılı olması tartışılırken ev sahiplerinden, bankalara yaşamın her alanında oto-kontrol mekanizması ile yaygınlaştırılması “insan hakları” savunucularınca kaygıyla karşılanıyor. Hükümet değişikliklerin kaçak göçmenler açısından Britanya’nın artık cennet olmaktan çıkaracağını savunurken, Göçmen Hakları Ağı Direktörü Don Flynn, kaçaklara özellikle ulusal sağlık sisteminde engeller yaratılmasını sert bir dille eleştirdi. Flynn, ülkedeki ücretsiz sağlık güvencesinin göçmenler için bir çekim unsuru olmadığını savundu. Britanya Tıp Birliği (BMA) da tasarıyı eleştirdi ve geçici oturumu olanların zaten ulusal sağlık sisteminden sınırlı yararlanabildiğini söyledi.

Kurumun Başkan Yardımcısı Dr Richard Vautrey de, uygulamanın bürokratik bir kabusa dönüşebileceğini öne sürdü. “Yabancıların İngiltere’ye NHS’i kullanmak için geldikleri” varsayımını “saçma” bulan Vautrey, “Göçmenler bu ülkeye daha çok çalışmak için geliyor” dedi. İşçi Partisi’nden yapılan açıklamada da sınır kontrolünü yapmakla yükümlü UKBA’nın bürokratik yapısı ve hükümeti yanıltmaya varan rezaletleri nedeniyle değiştirilmesi gerekirken, tasarıda kuruma hiç dokunulmamasını eleştirildi.

Ana muhalefet partisi, tasarıyla UKBA’nın işinin doktorlara, ev sahiplerine havale edildiği öne sürüldü. Muhafazakar Parti, AB dışı ülkelerden gelen net göçmen sayısını – İngiltere’ye yaşamak amacıyla gelen ve aynı amaçla ülkeden gidenler arasındaki farkı- yılda yüz binin altına düşürmeyi amaçlıyorç

Diğer yeni önlemler arasında şunlar da yer alıyor

• İtiraz edilebilen sınır dışı kararı sayısını 17’den 4’e düşürülecek
• Gözaltı merkezlerinde bulunan kişilerin daha önce reddedilmiş bir kararı kefalet karşılığında tekrar tekrar temyiz etme hakkına iptal gelecek
• Home Office’in ödenmemiş sivil cezaları tazmin etmesi kolaylaştırılacak
• Sahte bir evlilik ya da beraber yaşama gibi yollarla ülkede kalma hakkının önüne geçilecek
• Bankalar, göçmenlik suçu işlediği bilinen kişilere karşı bir veri bankası oluşturulacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.