İngiltere’de hayat pahalılığı durmuş

Hükümete göre piyasa canlanıyor, işler artıyor fakat kriz döneminde düşen maaş ve ücretler yerinde sayıyor. Britanya’nın iş kapasitesinin (istihdam) büyümesinin Ocak 2009 ölçümlerine göre hızlandığı açıklandı.

Son üç ay içerisinde Britanya’da çalışan sayısı 345.000 artış ile 30.45 milyona yükseldi. Ulusal İstatistik Ofisi bu rakamları yaptıkları “Labour Force Study” araştırma sonrası açıkladı. Ekonomi uzmanları açıklanan rakamlara dayanarak Britanya’nın emek piyasasını “olağanüstü ve gür” diye nitelendirdiler. Hükümetin çizdiği pembe tabloya karşın yıllık ortalama kazanç büyümesinin son üç ay içerisinde %1.7’den %0.7’ye düştüğü saptandı.

Hükümete göre ekonomi büyüyor olsa da, aileler tükettikleri ürünlerin fiyat artışını birebir olarak ceplerinde fazlasıyla hissediyorlar. Ekonomideki olumlu gelişmeler ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranını yükselteceğine dair haberler nedeniyle geçen Çarşamba günü sterlin 18 aydan sonra euroya karşı değer kazandı.

George Osbourne “Britanya tam istihdama ulaşmak için yol alıyor. İş arayanlar kendine uygun bir iş bulabilecektir” derken, İşçi Partisi ve sendikalar işçilerin hayat standardındaki kalite düşüşüne dikkati çektiler.

AÇIKLAMAYA TEPKİLER

Sendikalar Kongresi (TUC) Genel Sekreteri Frances O’Gardy, ekonomiye ilişkin pembe tabloların çalışan nüfusa yansımadığını vurgulayarak, “Hükümet zamanından önce hayat pahalılığının sonunu açıkladı. Çalışanlara ilişkin rakamlar farklı” diye konuştu…

Frances O’Gardy ayrıca, “Milyonlarca kişinin hayat standardı ekonomik krizin başladığı 2007 senesinden öncesine kıyasla daha kötü. Maaş artışlarının % 1’in altında olduğu bir dönemde Bank of England, faiz oranlarını daha da artırırsa ‘mortgage’i olan milyonlarca aile çok zor durumda kalacak” dedi.

Berenberg Bankası Britanya Başkanı RobWood da, Hükümetin ‘hayat pahalılığı sona erdi’ açıklamasını ‘çok erken ve geçersiz bir uyarı’ olarak niteledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.