İNGİLTERE’DEN… İndirim var ama alan yok

Değerli okurlarım,

Bundan böyle İngiltere’de olup biten önemli olayları köşe yazımda başlıklarla özetleyeceğim… Tabii Hürriyet Gazetesi ile olan hukuk mücadelemi size aktadmayı da unutmayacağım. Hürriyet merceğimin altında…

***

İngiltere yeni yıla kriz iflasları, indirim, İsrail protestosu ve Kraliçe II. Elizabeth ile Başbakan Gordon Brown’un yeni yıl mesajlarıyla girdi.

EV FİYATLARI VE STERLIN DÜŞÜŞÜ SÜRÜYOR…

Ekonominin ağır bir bunalımdan geçtiği ve emlak fiyatlarının dibe vurduğu İngiltere’de, geçen kasım ayında ev fiyatlarının yüzde 1,9 düşüş gösterdiği bildirildi. Her geçen gün büyük bir şirket batıyor… Son olarak da mobilya devi MFI battı… Tüketici ve parekende satış dernekleri yeni yıl indirimine ilginin geçen yıllara göre çok az olduğunu açıkladı…

HER YERDE İSRAİL PROTESTOSU

İsrail’in başta Gazze olmak üzere Filistin halkına yaptığı  saldırılar, Ortodoks yahudilerin de yer aldığı gösterilerde protesto ediliyor. Buradaki Türkçe konuşan topluma hizmet eden pek çok sivil toplum kuruluşu da İsrail’i kınayan açıklamalarda bulundu…

“İSRAİL TEHDİTİ SAFSATA”

The Independent’ın Ortdoğu muhabiri Robert Fisk İsrail’in 1967’de Kudüs’ü ele geçirmesinden bu yana, Beyrut’tan Gazze’ye, bir yerleşim yerinde hiçbir savaş kazanamadığını yazdı.

30 YILI DOLAN ARŞİVLER AÇILDI

The Daily Telegraph, Tahran büyükelçisinin İran Şah Rıza Pehlevi’nin devrilmeden 1 saat önce, Şah’ın devrilme olasılığı olmadığı mesajını hükümete geçtiğini yazdı.

KRALİÇE LİYAKAT NİŞANINI DAĞITTI

Islington Belediyesi’nin Liberal Demokrat Partili üyesi Meral Hüseyin Ece, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in, İngiliz toplumuna hizmeti geçenlere geleneksel olarak verdiği liyakat nişanlarından birinin sahibi oldu.

Kıbrıs kökenli Ece, “Order of British Empire” (OBE) diye adlandırılan liyakat nişanının kendisine büyük onur ve mutluluk verdiğini, topluma yönelik hizmetlerini bu onurun verdiği şevkle sürdüreceğini bildirdi.

BROWN’UN YENİ YIL MESAJI

Başbakan Gordon Brown’un yeni yıl mesajında halkına yeni bir dönemin kapılarını açmayı vaadederek ABD Başkanı Barrack Obama ile ‘küresel koalisyon’kuracağını söyledi.

Başbakan Brown, 2008’de yaşanan mali kriz ve bunun reel sektöre yansımalarının artık “serbest piyasa dogmasının” sonunu getirdiğini belirtti.

Brown, geleneksel yeni yıl mesajında halkı küresel ekonomik krizin etkisiyle 2009’un zor bir yıl olacağı yolunda da uyardı. (Oysa Türkiye’de tam tersi “kriz” olmadığı propagandası yapılıyor…)

Göçmen örğütleri de savaşsız ve sömürüsüz bir yıl dilediler…

Açık Gazete ailesi olarak bütün okurlarımızın yeni yılını kutlarız…

Önceki haberKIBRIS’TAN… 2008’in en önemli olayları
Sonraki haberGuardian: Arap ülkelerin tepkisi belirleyici
Faruk Eskioğlu
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here