Nijerya’da gözaltında infaz

Muhammed Yusuf’un, örgütün üssü Mayduguri kentinde saklandığı yerde gözaltına alınarak askeri kışlaya götürüldüğü açıklanmıştı.

Eyalet yetkilileri, Yusuf’un kaçmaya çalışırken öldürüldüğünü öne sürdü.

Yusuf’un gözaltında bulunduğu sırada itiraflarda bulunduğu öne sürüldü, ancak bu itirafların içeriğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Nijeryalı yetkililer ayrıca aralarında BBC muhabirinin de bulunduğu gazetecilere, Yusuf’un çok sayıda kurşun yarası bulunan cesedine ait görüntüler gösterildi.

İnsan hakları izleme örgütü, Yusuf’un gözaltında öldürülmesinin yasadışı olduğunu açıkladı ve gelişmeyi kaygı verici olarak niteledi.

Boko Haram (eğitim haramdır) adlı örgütün lideri olan Yusuf’un gözaltına alındıktan birkaç saat sonra öldürüldüğü bildirildi.

BBC’nin Afrika editörü, Nijerya güvenlik güçlerinin acımasız yöntemleriyle ün yaptıklarını hatırlatarak, insan hakları örgütlerinin Nijerya güvenlik güçlerinin sıklıkla yargısız infazla suçladıklarını aktarıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgüt Human Rights Watch’un Nijerya’daki yetkilileri, ”yargısız bir infaz” ve ”yasadışı” bir eylem olarak nitelediği olayla ilgili soruşturma başlatılmasını istedi.

Muhammed Yusuf, BBC’ye geçtiğimiz günlerde verdiği bir mülakatta Batı tarzı eğitime karşı olduklarını, Darwin’in evrim teorisini reddettiklerini, dünyanın yuvarlak olduğu gibi bilimsel önermeler de Allah’ın emirleriyle çelişirse, bunların reddedilmesi gerektiğini söylemişti.

Nijerya’da olaylar geçen Pazar günü Bauçi eyaletinde, Boko Haram adlı radikal İslamcı grubun, kamu binalarına saldırısıyla başlamıştı.

Daha sonra üç kente daha yayılan silahlı, el bombalı saldırılarda kiliseler de hedef alındı.

Ordu yetkilileri, askerlerin İslamcı gruba mensup militanların evlerine ve saklandıkları düşünülen camilere baskınlar düzenlediklerini söylüyor.

Nijerya’nın kuzeyinde Şeriat hükümlerinin geçerli olduğu biliniyor ancak geçmişte El Kaide’ye bağlı gruplar bu bölgede herhangi bir saldırı düzenlememişlerdi.

150 milyon nüfuslu Nijerya’da, Müslümanlar ve Hıristiyanlar hemen hemen eşit oranda.

Zaman zaman çıkan şiddet olaylarına karşın iki kesimin genelde barış içinde bir arada yaşadıkları biliniyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.