Nijhar kitabını Başkonsoloslukta tanıttı

Başkonsolosluk rezidansında Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar ve eşi Ayşegül Yorulmazlar’ın ev sahipliğinde düzenlenen kitabın tanıtım resepsiyonuna, Türk ve yabancı sanatçı, akademisyen, yazarlar ile STK ve dernek temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda konuşan Başkonsolos Yorulmazlar, kitabın içeriğine değinerek, toplumların farklı kesimlerinden farklı seslerin duyulması gerektiğini belirtti. Yorulmazlar, yaşadığımız dünyada, günümüzde karşılaştığımız zorluklar ve karmaşıklıklara sadece bireysel değil, çoğulcu yollarla çözüm bulunması ihtiyacı duyulduğunu dile getirdi.

Yorulmazlar, birbirine bağlı sorunlara yönelik bu çözümlerin “saygı, iletişim ve birbirini anlamayla” bulunabileceğini aktardı.

Kitabıyla ilgili bilgi veren Türk yazar ve sosyolog Eren-Nijhar, kitapta yer alan röportajları daha önceden yaptığını ve 2003-2004 yılları arasında Londra’da Türkçe basılan “Avrasya” gazetesinde yayımlandığını aktardı.

Bu kitabının 6’ncı kitabı olduğunu söyleyen Eren-Nijhar, “O dönemde yaptığım röportajların devamı olup olmadığı sürekli sorulduğundan, 2005 yılı başında kitap olarak basılması için hazırlandı ancak maalesef diğer çalışmalarımın öne geçmesi dolayısıyla, ‘birgün tekrar ele alırım’ düşüncesiyle rafa kaldırıldı. Bir yıl önce çalışmayı tekrar gözden geçirince, aradan 10 yılın üzerinde bir zaman dilimi geçmiş olmasına rağmen, (röportajlarda) ele alınan konuların güncelliğini koruduğunu görerek, çalışmaların yayınlanmasına karar verdim.” diye konuştu.

Eren-Nijhar, kitabın içeriğinde, tanınmayan kültürlere uzanarak, o kültürlerden gelen insanlara söz vererek, geldikleri ülkelerin coğrafyası, kültürü, ekonomik ve politik durumunu aktarmaları ile Türkiye ve Türk vatandaşlarını ne kadar tanıdıklarını öğrenmeye odaklandığını kaydetti.

Resepsiyonda ayrıca yazar Nijhar, okuyucularla bir araya gelerek kitabını imzaladı.

Dünya’nın prestijli üniversitelerinden İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’ndeki akademisyenlik görevinden 2001 yılında ayrılan Semra Eren-Nijhar, sosyolojik ve sanatsal çalışmalarını 23 yıldır yaşadığı İngiltere’de sürdürmeye devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.