Nikotinli elektronik sigaraya yasak

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi:


”Nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşların, alım yolu ve dozu dikkate alındığında, yüksek dozda nikotin alınma, dolayısıyla bağımlılık yapma riskinin fazla ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyici olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Danışma Komisyonunca yasaklanmasına karar verilmiştir.”


SİGARAYA HER GÜN 11 KURBAN


Dünyada her gün 11 bin kişinin, yılda ise 5 milyon kişinin ölümüne sebep olan sigara, yeni yılda Meclis’in ilk gündem maddesini oluşturacak.


Resmi ve özel kurumlarla, işyerlerinin her türlü kapalı alanlarında, sigara içilmesini yasaklayan yasa teklifi, sigara karşıtı kurumlar tarafından desteklenirken, Yeşilay’ın sigara konusunda ortaya koyduğu veriler dikkat çekiyor.


Yeşilay’ın araştırmasına göre Dünyada her gün 11 bin kişi, yılda ise 5 milyon kişi sigara nedeniyle ölüyor.


Araştırmada, Dünya Sağlık Teşkilatı’ndan(WHO) alınan verilere ışığında, dünyada 1 milyar 300 milyon kişinin sigara içtiği ve 30 yıl sonra sigaranın, bu sayının yarısının ölüm sebebi olacağı belirtiliyor. Dünyada her yıl 200 bin kişinin de pasif içici olarak öldüğü kaydediliyor.TÜRKİYE’DE SAATTE 12 KİŞİ SİGARADAN ÖLÜYOR


Yeşilay, sigaranın yaygın olarak kullanıldığı Türkiye’de ise 5 ölümden 1’inin sigaraya bağlı olduğunu ve saatte 12 kişinin sigaradan öldüğünü belirtiyor.


Sigara içen sayısının 25 milyon olduğu Türkiye’de, sigara içenlerin yüzde 11.7’sini 7-11 yaş gurubu ilkokul öğrencileri oluşturuyor.


Sigara faturasının tutarı 9 milyar Dolar iken sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle ülkenin yıllık zararı 2.7 milyar Doları buluyor.


KALP VE DAMAR HASTALIKLARINI DA TETİKLİYOR


Türk Kardiyoloji Derneği’ne göre de sigara, kalp ve damar hastalıkları riskini artıran faktörlerin en başında geliyor.


Türkiye’de her iki kişiden biri, ‘en fazla öldüren hastalık’ grubunda sayılan kalp ve damar hastalıklarına bağlı olarak yaşamını yitiyor. Yılda 200 bin insanın bu sebeple hayatını kaybettiği Türkiye’de, her iki erkekten biri ve her beş kadından biri sigara içiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here