NYT Bağdadi operasyonunun perde arkasını yazdı

Barişa köyündeki yerleşke, operasyonun tamamlanmasıyla birlikte ABD savaş uçakları tarafından tamamen yıkıldı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün lideri Ebubekir el Bağdadi’nin öldürüldüğünü açıklaması ABD basında geniş yer buluyor. New York Times gazetesinin ABD istihbarat birimlerinden yetkililerle konuşarak hazırladığı haberde operasyonun öncesinde yaşananlar aktarılıyor:

“Terörle mücadele yetkilileri Başkan Trump’ın Suriye’den çekilme planını açıklarken, CIA ve özel harekât birliklerinin dünyanın en çok aranan teröristi Bağdadi’nin yerini tespit etmiş olduğunu ve operasyon hazırlığı içerisinde bulunduklarını bildiğini aktarıyor.

“ABD istihbarat yetkilileri aylarca Trump’ı Bağdadi konusunda bilgilendirdi. Bağdadi’nin yakalanması Trump tarafından da bölgedeki en önemli öncelik olarak belirlenmişti.

“Ancak Trump’ın üç hafta önce ani bir şekilde ABD askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklaması, titizlikle hazırlanmış olan planları sekteye uğrattı. Yetkililere göre, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon bölgedeki casus, keşif uçuşu ve askeri varlık ağı çözülmeden önce harekete geçerek hazırlıkları hızlandırdı ve riskli bir gece baskını düzenlendi.

“Aynı yetkililer Bağdadi’nin Trump sayesinde değil, Trump’a rağmen öldürüldüğünü aktardı.

HABERİN DEVAMI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50203960

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.