NYT: Kürtler işbirliğini kesti, ABD’nin 60 tutuklu IŞİD’liyi başka yere taşıma planı başarısız oldu

New York Times gazetesi, ABD ordusunun Suriye’nin kuzeydoğusunda tutuklu bulunan yaklaşık 60 önemli Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanını başka yerlere taşıma planının, Kürtlerin işbirliği yapmaması nedeniyle başarısız olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin müdahalesinin IŞİD’in yeniden ayağa kalkmasına neden olacağı yönündeki eleştirileri, “en kötü IŞİD tutsaklarının” kendi ellerinde olduğunu ve Türkiye ile Kürtlerin tutukluların kaçmasına izin vermemesi gerektiğini söyleyerek yanıtlıyor.

Trump, dün gece attığı Twitter mesajında da bu görüşlerini yineledi. ABD Başkanı, “ABD’nin en kötü IŞİD tutsakları var. Türkiye ve Kürtler, bu kişilerin kaçmasına izin vermemeli. Avrupa, sayısız talebin ardından bu kişileri geri almalı. Bunu şimdi yapmalılar. Onlar asla ABD’ye gelmeyecekler ve girmelerine de izin verilmeyecek” dedi.

Ancak New York Times’a konuşan yetkililer, ABD ordusunun Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürt grupların kontrolü altındaki bölgedeki kamplarda tutulan yalnızca İngiliz vatandaşı iki IŞİD üyesini bölgeden çıkarabildiklerini söyledi.

Beatles olarak isimlendirilen grubun üyesi olan bu iki kişi, aynı zamanda bazı Batılı rehinelerin IŞİD tarafından öldürüldüğü videolarda da yer alıyordu. Bu iki kişinin, ABD’nin Virginia eyaletine götürülerek, burada yargılanmaları planlanıyor. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.