O geminin kaptanı tutuklandı

Kaptan ile yardımcısının yasadışı göçe yardımcı olmakla da suçlandıkları belirtiliyor.

Her iki tutuklu da tekneden kurtarılan ve Sicilya’ya varan 27 kişi arasındaydı.

Bu suçlamalar Avrupa Birliği’nin dün Akdeniz’de göçmen krizine son vermek için aldığı yeni önlemleri izliyor.

Ölü sayısı 800

BM, Pazar günü Libya açıklarında batan ve içinde yüzlerce göçmenin bulunduğu teknede ölenlerin sayısının 800 olduğunu açıkladı.

AFP haber ajansının aktardığına göre, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) sözcüsü Carlotta Sami, İtalya’da faciadan kurtulanlarla yaptığı görüşmelerin ardından “800 kişinin öldüğünü söyleyebiliriz” dedi.

BM ve Uluslararası Göç Örgütü temsilcileri, kurtulan 27 kişinin çoğuyla görüştüklerini belirtti.

UNHCR sözcüsü Sami, “Teknede aralarında yaşları 10-12 olan çocukların da bulunduğu 800’den fazla kişi vardı. Suriyeliler, yaklaşık 150 Eritreli, Somalililer vardı… Trablus’tan Cumartesi günü sabah 8 civarında ayrılmışlardı” diye konuştu.

İtalya Sahil Güvenlik yetkilileri de resmi açıklamalarında gemiden 24 kişiyi kurtardıklarını belirtip, ölü sayısını teyit etmedi.

Yetkililer kaçak göçmenleri taşıyan kaptanın Tunuslu, yardımcısının da Suriyeli olduğunu belirtti.

Katanya’da gazetecilere konuşan Ulaştırma Bakanı Graziano Delrio “Savcı Salvi, bu akşam olaya müdahil olan iki kişiyi gözaltına aldı, bu İtalyan adaletinin işlediğini gösteriyor” dedi.

Savcı Salvi de yalnızca 28 kişinin kurtulduğu ve içinde yaklaşık 700 göçmenin bulunduğu teknenin alabora olduğu sırada güvertenin alt kısmında yüzlerce kişinin kilitli halde olduğunu ifade etti.

Savcı bazı insanların kabinlerde kilitli olduğunu, yüzlerce kişinin de güverteye sıkıştığını söyledi.

AB’den bir dizi tedbir

Diğer yandan AB, göçmenlerin Akdeniz yolunda ölümlerinin önüne geçebilmek için bir tedbir paketi açıkladı.

AB, Kasım’dan beri yürüttüğü Triton Devriye Hizmeti’ni güçlendirme kararı alırken, insan kaçakçılarının teknelerini imha etmek için de askeri yetki istendi.

Yeni önlemler uyarınca, AB’nin Triton Akdeniz kurtarma hizmetini yürüten kuruluş Frontex’in mali kaynakları artırılacak.

Önlem paketinin diğer öğeleri de şunlar:

Sığınma başvurularının ortak işleme tabi tutulması
Tüm göçmenlerin parmak izi kaydının tutulması
Göçmen iskanına yönelik bir AB pilot projesi
Dönüş seyahat paketleri teklifi
Anahtar ülkelerde göç irtibat görevlileri bulundurmak

AB dış politika sorumlusu Federica Mogherini, Avrupa’nın Akdeniz’de göçmen krizi konusunda “siyasi ve ahlaki bir görevle” karşı karşıya olduğunu söyledi ve şunları ekledi:
“Akdeniz bizim denizimiz, Avrupalılar olarak hep birlikte hareket etmeliyiz… Avrupa Birliği insan haklarının, insan onurunun ve insan hayatının korunması ilkesi üzerinde inşa edilmiştir. Bu konuda tutarlı olmalıyız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here