Obama, Netanyahu’yu ağırlayacak

Times, “İsrail, anlaşılır şekilde, Obama’dan İran’ın askerî planlarına yanıt vereceğinin garantisini istiyor” diye yazdı.

Obama ve Netanyahu arasındaki ilişkilerin soğuk olduğunu yazan Times, “Orta Doğu barış süreci, Batı Şeria’daki yerleşimlerden daha öne çıkan sorun, İran’ın nükleer programının yarattığı tehdit. Obama, bu konuda İsrail’le dayanışma içinde olduğunu açıkça ortaya koymalı” görüşünü savundu.

Gazetenin şöyle devam etti:

“Liderlerinin tanımıyla, İsrail’in varlığı, İran’ın nükleer maceraları nedeniyle tehdit altında. Netanyahu, İran’ın nükleer silahına karşı koymak için Amerika’nın tüm seçenekleri masada tuttuğundan ve sorumluluklarından kaçmayacağından emin olmak istiyor. Bu tamamen haklı bir istek.”

‘İsrail için asıl tehdit İran değil’

Öte yandan Financial Times’taki bir yorum yazısının başlığı ise zıt bir görüşü savundu.

“Obama, İran konusunda İsrail’e karşı sert bir duruş sergilemeli” başlıklı yazıyı kaleme alan iki akademisyen, Chicago Üniversitesinden Profesör John Maersheimer ve Harvard Üniversitesinden Stephen Walt’ın görüşleri özetle şöyle:

“Benjamin Netanyahu İran’ın nükleer silaha sahip olmak istediğinden ve bunun İsrail’in varlığını tehdit ettiğinden emin. Diplomasinin İran’ı durdurmaya yetmeyeceğini düşünüyor ve Amerika’nın İran’ın nükleer tesislerini vurmasını istiyor. Bunu yapmayacaksa en azından kendisine ‘yeşil ışık yakmasını’ bekliyor. Obama’nın tutumu ise farklı. O da İran’ın nükleer silaha sahip olmasını istemiyor, ama nükleer silaha sahip bir İran’ın İsrail’in varlığını tehdit ettiğine de inanmıyor. Ne de olsa İsrail’in de nükleer cephanesi var ve saldırıya uğrarsa buna yanıt verebilecek durumda. Obama, Netanyahu’ya ülkesinin varlığını tehdit eden asıl sorunun İran değil, İsrail’in bir Filistin devleti kurulmasını reddedişi olduğunu hatırlatmalı.”

Independent gazetesinde bir yazısı yayınlanan Oxford Üniversitesi’nden Profesör Avi Shlaim de aynı görüşte. Yazarın görüşleri şöyle:

“Orta Doğu’da bölgesel istikrara en büyük tehdit İran değil İsrail’in Filistin topraklarını işgali” diyen Shlaim, “Arap ve Müslüman dünyasında Amerika’ya karşı büyüyen düşmanlığın başlıca sebebi İsrail’in Filistin halkına yaptığı baskı ve eziyet ve Amerika’nın da bu eziyete suç ortaklığı yapması. Obama Netanyahu’ya karşı duramazsa, kime karşı durabilir. Sonuçta, özgür dünyanın lideri olarak güvenilirliği buna bağlı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.