OCR kapı araladı

İngiltere Türk Dili, Kültürü & Eğitim Konsorsiyumu(n açıklaması aynen şöyle:

“Türkçe GCSE ve A Level sınavlarını hazırlayan OCR sınav kurumu ile İngiltere Türk Dili, Kültürü & Eğitim Konsorsiyumu 24 Nisan, Cuma günü Cambridge’de bir toplantı yaptı.

Konsorsiyumu temsilen toplantıya katılan Kelami Dedezade, Ali Uysal ve Necmi Hasanoğlu’na kuzey Londra Enfield bölgesi İngiliz milletvekili Nick De Bois da eşlik etti.

Konsorsiyum yetkilileri OCR’ın söz konusu sınavlar için almış oldukları karardan memnun olmadıklarını ve sınavların iptali Türk toplumuna ve özellikle çocuklarımıza ve onların ileri ve yüksek eğitime devamına büyük zararlar vereceğini vurgulayarak bu karardan vazgeçmelerini talep etmiştir. Nick De Bois de Konsorsiyumun söylediklerini desteklediğini ve bu sınavın kaldırılmasının Türkiye ve Birleşik Kraliyet arasındaki başta ticaret olmak üzere işbirliğini de zedeleyeceğini vurguladı.

OCR yetkilileri alınan kararın sadece Türkçe’yi değil de tüm “az öğretilen” dilleri ve bazı diğer ders konularını da etkilediğini ve içinde bulundukları bazı pratik engellerin üstedinden gelmek için Hükümetin desteği ile ve toplumlarla konuşup danışarak kararı tekrar değerlendireceklerini söylediler. Bunun da ancak seçimlerden sonra olacağını da eklediler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here