Odessa’da çatışmalar: 31 ölü

Polis yetkilileri, İçişleri Bakanlığı’na ait binadakilerden bazılarının dumandan boğularak, bazılarının da pencerelerden atladıktan sonra öldüğünü açıkladı.

Yangının nasıl çıktığı bilinmiyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı Oleksander Turçinov, Slovianks kentinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonlarda çok sayıda ayrılıkçının öldüğünü açıkladı.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı silahlı gruplar birçok kentte resmi binaları el geçirmiş ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gözlemcilerini alıkoymuştu.

Yangın bombası

Odessa’daki olayların nasıl geliştiği konusunda çelişkili bilgiler var.

Ancak bazı haberlerde, ayrılıkçıların kendilerini binaya kapattıkları ve tarafların birbirlerine yangın bombaları attığı belirtiliyor.

İçişleri Bakanlığı daha önce 38 olarak açıkladığı ölü sayısını daha sonra 31’e indirdi.

Doğuda haftalardır Rusya yanlılarıyla hükümet yanlıları arasında devam eden çatışmalar, Cuma günü Odessa’ya da sıçradı. Dört kişinin öldüğü bildirilen çatışmalar, futbol taraftarlarının yürüyüşünden sonra başladı.

Kiev’deki BBC muhabiri David Stern, başkent’te AB yanlısı protestocularla polis arasında çatışmaların başladığı Şubat’tan bu yana ilk kez bu kadar çok kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.