OHAL Komisyonu, 6 derneği yeniden açtı

17 bin başvuruyu sonuçlandıran OHAL Komisyonu’ndan ilk tüzel kişi kararını verdi.

Buna göre KHK ile kapatılan 6 dernek, “terör iltisakları tespit edilmediğinden” yeniden açılacak.

Komisyon, kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan 6 derneğin başvurularının kabulüne karar verdi. Karar, İçişleri Bakanlığı’na gönderildi.

Yeniden açılmasına izin verilen bu dernekler şöyle: Çine Sağlık Hizmetleri Derneği, Çine Sanayici ve İşadamları Derneği, Balıkesir Sivil Güçler Birliği Derneği, Umut Işığı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Alternatif Hayat Derneği, Gençlik ve Spor Uzmanları Derneği.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre kabul kararlarında şu ifadeler yer aldı:

“Komisyon tarafından ilgili kamu kurum ve kuruluşlar ile yapılan yazışmalardan başvurucu hakkında terör örgütleri ile Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatını ortaya koyan herhangi bir bilgi ve belge elde edilmediği tespit edilmiştir.”

“HAKLILIĞIMIZ TESCİL EDİLDİ”
Balıkesir Sivil Güçler Birliği Derneği Başkanı Mustafa Kuvancı, karar için, “Bir yanlış sonucu derneğimiz hak etmediği ithamla karşı karşıya kaldı. Komisyon haklılığımızı tescil etmiştir” dedi.

Alternatif Hayat Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz da “Sayın Cumhurbaşkanı OHAL Komisyonu’nun kuruluş aşamasında ‘Tek bir mağdur kalmayacak’ demişti. Bu sözlerinin ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.